Szijjártó Péter kiemelte, hogy a volt macedón miniszterelnök minden esetben átadta utazási dokumentumait, és azokat ellenőrizték a hatóságok, továbbá visszautasította, hogy magyar diplomaták részt vettek volna bármiféle „csempészetben vagy menekítésben”. „Először a tiranai magyar nagykövetségen találkoztak Gruevszkivel, ekkor értesültek a menedékkérelméről” – fogalmazott.
Kérdésre Szijjártó Péter elmondta, nem tud arról, a macedón belpolitikai háttéralku eredménye lenne az, hogy Nikola Gruevszki elhagyta Macedóniát.
Az ügyben egyébként folyamatos a párbeszéd Macedóniával, tette hozzá Szijjártó, aki kapcsolatban áll macedón partnerével, ahogy Pintér Sándor belügyminiszter is. A politikus elmondta, hogy legközelebb a NATO-külügyminiszterek december eleji ülésén találkozik a macedón diplomácia irányítójával.
Az uniós külügyminiszterek hétfői ülésén senki nem vetette fel az esetet, mondta, hozzáfűzve, hogy máskor is volt már, hogy menekültstátuszt kértek és kaptak más országok volt kormánytagjai. Szijjártó Péter azt is megjegyezte, tárcájának egyébként nincs dolga az ügyben, hiszen nem hozzá tartozik az a hatóság, amely döntést hozott Gruevszkiről.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén adott tájékoztatáskor nem hibázott a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal - jelentette ki a belügyminiszter a testület szerdai rendkívüli ülése után újságíróknak nyilatkozva. Pintér Sándor kiemelte: a bevándorlási hivatal precízen, szakszerűen és törvényesen adott tájékoztatást Nikola Gruevszki menekültügyi eljárásáról. A menedékkérőt viszont nem köti ez a titoktartási kötelezettség, így akár a sajtón keresztül elmondhatja, például hogy milyen módon akar érvényt szerezni kérelmének. A belügyminiszter az újságíróknak bemutatta azt is, milyen a határozat, amit egy menekültügyi kérelem elbírálásakor meghoznak. Mint hangsúlyozta, annak nincs olyan indokoló része, amely egyes cselekményekre kitér, csak törvényi helyeket tartalmaz.