Az európai politikusok azért frusztráltak, mert félnek attól, hogy Európában mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy nemcsak rossz és sikertelen stratégiát hajtottak végre, amikor az orosz–ukrán háborúról van szó, hanem olyan stratégiát, amely óriási károkat okozott Európának és az európai embereknek – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Weltwoche lapnak. Hozzátette: az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozóján tapasztalhatta meg ezt a frusztrációt.
Kiemelte, hogy minél többet beszélünk róla, minél látványosabban képviseljük ezt az álláspontot, annál nyilvánvalóbbá válik, hogy az elmúlt két és fél évben az Európai Unió stratégiai szempontból kudarcot vallott.
Az uniós vezetők reakciójával kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter azzal felelt: világossá tették, hogy Magyarországnak nincs joga az Európai Uniót képviselni ezeken a tárgyalásokon. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Orbán Viktor nem is beszélt az EU nevében.
Nyilvánvalóan teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy a soros elnökségnek semmi köze az Európai Unió külképviseletéhez – tette hozzá. Szijjártó Péter rávilágított, hogy Orbán Viktor miniszterelnök békemisszióját saját minőségében tette, mert az Európai Uniót jelenleg nem tekintik a világpolitika fontos szereplőjének.
Orbán Viktor viszont, aki Európában az egyik leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnök, akinek nagyon széleskörű hitelessége van a világban, akit tisztelnek a jövőképéért és azért a bátorságáért, hogy nyíltan beszél a jövőképéről, ő volt az egyetlen, aki megkísérelhette világossá tenni, hogy Európában is vannak békepárti hangok – jegyezte meg. Szijjártó Péter ezzel összefüggésben arról a problémáról is beszélt, hogy a fősodorhoz tartozó liberális média masszív többsége Európában olyan véleménybuborékot hozott létre, amely azt sugallja, mintha az euroatlanti álláspont lenne a világ vezető álláspontja, ami egyáltalán nem igaz. Mint mondta, ha az embernek van elég energiája és bátorsága, hogy kinézzen ebből az euroatlanti buborékból, akkor látja, hogy a globális többség tiszteli a magyar álláspontot, szimpatizál vele és egyetért azzal.