A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy hiába bizonyosodott be az elmúlt három év során, hogy az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankciói nem működnek, ráadásul komoly károkat okoznak, a közösség lengyel elnöksége és a brüsszeli bürokraták számos tagállam lelkes támogatása mellett, "fittyet hányva az új realitásra" további büntetőintézkedéseket fogadtak el.
"Ez a szankciós csomag azonban Magyarország esetében könnyítéseket tartalmaz. Kiharcoltuk, hogy a 16. szankciós csomag tegye lehetővé azt, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni, nagymértékben javítva ezzel Magyarország energiabiztonságát" - tudatta.
"Kiharcoltuk azt is, hogy a Barátság kőolajvezeték karbantartásához szükséges eszközök is kikerüljenek a szankciós rezsim alól. Különösen fontosak azok az eszközök, amelyek a vezeték nemzetközi mérőállomásának fenntartásához, illetve karbantartásához szükségesek. Így tehát biztosítottuk, hogy a Barátság kőolajvezeték a jövőben is működőképes lesz fizikailag a kőolaj szállítására, tehát még egy lépést tettünk az energiabiztonságunk javítása érdekében" - folytatta.
Valamint üdvözölte, hogy sikerült azt is elérni, hogy a budapesti hármas metró karbantartásához és garanciális javításához szükséges munkákat is el lehessen végezni.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy bár számos európai vezető szankciós csomagot akart, hazánk szempontjából ez inkább egy "könnyítő csomag" mind a kőolajtermékek, mind a kőolajvezeték működése, mind pedig a budapesti metró fenntartása tekintetében.
"Emellett egyébként huszonhét személynek és szervezetnek a szankcionálását megakadályoztuk. Kirill pátriárkát újra szankcionálni akarták, mi ezt megakadályoztuk, mert ha egyházi vezetőket helyezünk szankciós listára, akkor elvesztjük azt a lehetőséget, hogy maguk az egyházak járjanak közben a béke érdekében" - tájékoztatott.
"Megakadályoztuk azt is, hogy az Orosz Olimpiai Bizottságot, illetve két orosz futballcsapatot szankciós listára helyezzenek, mert az már mégiscsak nevetségessé tette volna az egész Európai Unió működési mechanizmusát, ha a világ távoli pontjain azt olvasták volna, hogy az Európai Unió az ukrajnai háború miatt orosz focicsapatokat szankcionál" - fűzte hozzá.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány az EU "maradék becsületét mentette meg ezzel a blokkolással".
"A szankciós politikának azonban az ideje lejárt, egy új valóság alakult ki, hiszen az Egyesült Államok és Oroszország egyeztetései egészen biztatóan alakulnak, és őszintén reméljük, hogy az amerikai-orosz kapcsolatok a jövőben úgy fognak javulni, hogy ezt az egész szankciós politikát el lehet majd felejteni" - összegzett.
MTI