Egy évvel ezelőtt 2019 decemberében jelent meg a koronavírus a kínai Vuhanban. A járvány azóta már 191 országban vagy régióban ütötte fel a fejét és világszerte másfél millió ember életét követelte.
A járvány kiindulópontjának számító Kínában az elmúlt napon 15 embernél mutatták ki a fertőzést. Az 1 milliárd 400 milliós országban eddig 86 ezer ember kapta el a kórt és 4634-en haltak meg a koronavírus miatt.
Ezzel szemben a 330 milliós Egyesült Államokban már több mint 15 millióan fertőződtek meg és csaknem 300 ezren vesztették életüket.
Rekord magas a kórházban ápolt betegek száma is. Több mint 101 ezren szorulnak ellátásra.
Az elmúlt napon 175 ezer új esetet jelentettek. December 1-je óta több mint 1 millió embernek lett pozitív a tesztje. A legtöbb esetet Texasban, Kaliforniában, Floridában diagnosztizálták.
Kaliforniában ezért szigorú korlátozások léptek életbe. Bezártak a bárok, fodrászszalonok, múzeumok, mozik és beltéri szabadidős létesítmények. Az éttermek csak elvitelre szállíthatnak. A lakosok pedig csak különleges esetekben hagyhatják otthonukat.
Indiában 9 millió 600 ezren kapták el a kórt. A világ harmadik legfertőzöttebb országa pedig Brazília, a dél-amerikai államban több mint 6 és fél millió embernek mutatott pozitív eredményt a tesztje.
Tovább szigorították a távolságtartási szabályokat a hatóságok Szöulban és környékén. A dél-korai fővárosban a hétvégén rekord számú megbetegedést regisztráltak. Így rohamosan csökken az elérhető kórházi ágyak száma is.
Ez egy rendkívül veszélyes helyzet, amely már az egész országra kiterjed. Ennek megfelelően úgy döntöttünk, hogy a társadalmi távolságtartást 2,5 méterre, a nem fővárosi területeken pedig 2 méterre emeljük, hogy ne terjedjen tovább a vírus
- jelentette be az egészségügyi miniszter.
Iránban kéthetes leállás után újra megnyíltak az üzletek, mivel 10 százalékkal csökkent a fertőzöttek száma az országban. Haszan Roháni elnök azonban arra figyelmeztetett, hamarosan visszatérhet a vörös készültség, ha a lakosság nem tartja be a szigorításokat.
Véleményem szerint a kijárási tilalom nagyon jó lépés és az embereknek ezt komolyan kellene venni. Még mindig vannak autók az utakon annak ellenére, hogy nagy összegű bírságokat vezettek be azoknak, akik megszegik a tilalmat. Vannak akik továbbra is azt tesznek amit akarnak. Őszintén szólva azt gondolom, hogy sok probléma amivel szembesülünk, a saját hibánk
- mondta ez a fővárosi lakos.
Iránban már több mint 50 ezren haltak bele a koronavírusba.
A világon már több mint 67 millióan fertőződtek meg. A gyógyultak száma meghaladta a 46 és fél milliót.
HírTV