Joe Biden amerikai demokrata párti elnök két hete távozott adminisztrációjának "búcsúajándékai" közé tartozott, hogy szankciók alá vonták Szerbia egyetlen olajfinomítóját, a NISt, amennyiben azt nem vonják ki az orosz Gazprom kontrollja alól február 25-ig. Az ajándéknak még mindig nem találják a polciot Belgrádban, miközben a határidő közeleg, és a Bloomberg jelentése szerint most 90 napos halasztásért fordultak az illetékes amerikai hivatalhoz. A szerb energiaminisztérium e-mailben közölte a Bloomberggel, hogy az amerikai pénzügyminisztériumhoz tartozó, a gazdasági szankciók menedzseléséért felelős ügynökséghez, az OFAC-hoz (US Office of Foreign Assets Control) fordultak, hogy kapjanak több időt
megtalálni a megoldást a tulajonosi struktúrára és menedzsmentre, abból a célból hogy biztosítsák az energiastabilitás terén stratégiai fontosságú vállalat folytatódó működését A jelentés szerint a halasztási kérelmet Magyarország is támogatja. A közlemény szerint sürgős elbírálást kértek az OFAC-tól, hogy elkerülhető legyen Szerbia nyersolaj- és olajszármazék-ellátásának megszakadása. A Gazprom kezében van a szerbiai finomító részvényeinek többsége Jelenleg a Gazprom csoport – a Gazprom Nyefty leánycég, illetve kisebb részben a fő vállalat – rendelkezik a NIS részvényeinek többségével. A szerb állam kisebbségi tulajdonrésszel rendelkezik a finomítóban, és Aleksandar Vučić elnök korábban úgy nyilatkozott: el nem kobozzák az orosz tulajdont, de kivásárolnák a Gazpromot.
Az elnök már korábban is mondta, hogy hosszabb időre volna szükségük, most hivatalosan is kérték a halasztást. Vučić és Orbán: új olajvezeték Szerbia és Magyarország között Az új szankciókat január 10-én jelentették be. Alig több mint egy héttel később már Belgrádban tárgyalt a szerb elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő az amúgy is tartalmas energiaegyüttműködés még szorosabbra vonásáról. A déli TurkSteam gázvezeték jelentőségét még inkább felértékelte, hogy január 1-től Ukrajna blokkolja az orosz gáz tranzitját területén keresztül Közép-Európába. A csúcstalálkozó kapcsán Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon ismertette bejegyzésében: a két ország 2027-2028-ra megduplázza az áramhálózatuk összekötésének kapacitását, véglegesítették a két országot összekötő olajvezeték megvalósíthatósági tanulmányát, és februárban új fázisba lép a projekt megbeszélése Budapesten a szerb energiaminiszter részvételével.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: AFP