2025. 02. 04. Kedd Ráhel, Csenge napja
Jelenleg a TV-ben:

Napi aktuális

Következik:

Vezércikk 21:05

Külföld

Szankciós haladékot kér a NIS finomítónak Szerbia és Magyarország

A Gazprom ellenőrzi Szerbia egyetlen finomítóját, és a szankció értelmében az orosz céget kellene eltávolítani ebből a pozícióból, amit a szerbek nehéznek de nem lehetetlennek neveztek, miközben felpörgetik a Magyarországgal közös energiaberuházásokat.

  • Szankciós haladékot kér a NIS finomítónak Szerbia és Magyarország

Joe Biden amerikai demokrata párti elnök két hete távozott adminisztrációjának "búcsúajándékai" közé tartozott, hogy szankciók alá vonták Szerbia egyetlen olajfinomítóját, a NISt, amennyiben azt nem vonják ki az orosz Gazprom kontrollja alól február 25-ig. Az ajándéknak még mindig nem találják a polciot Belgrádban, miközben a határidő közeleg, és a Bloomberg jelentése szerint most 90 napos halasztásért fordultak az illetékes amerikai hivatalhoz. A szerb energiaminisztérium e-mailben közölte a Bloomberggel, hogy az amerikai pénzügyminisztériumhoz tartozó, a gazdasági szankciók menedzseléséért felelős ügynökséghez, az OFAC-hoz (US Office of Foreign Assets Control) fordultak, hogy kapjanak több időt

megtalálni a megoldást a tulajonosi struktúrára és menedzsmentre, abból a célból hogy biztosítsák az energiastabilitás terén stratégiai fontosságú vállalat folytatódó működését A jelentés szerint a halasztási kérelmet Magyarország is támogatja. A közlemény szerint sürgős elbírálást kértek az OFAC-tól, hogy elkerülhető legyen Szerbia nyersolaj- és olajszármazék-ellátásának megszakadása. A Gazprom kezében van a szerbiai finomító részvényeinek többsége Jelenleg a Gazprom csoport – a Gazprom Nyefty leánycég, illetve kisebb részben a fő vállalat – rendelkezik a NIS részvényeinek többségével. A szerb állam kisebbségi tulajdonrésszel rendelkezik a finomítóban, és Aleksandar Vučić  elnök korábban úgy nyilatkozott: el nem kobozzák az orosz tulajdont, de kivásárolnák a Gazpromot. 

Az elnök már korábban is mondta, hogy hosszabb időre volna szükségük, most hivatalosan is kérték a halasztást. Vučić és Orbán: új olajvezeték Szerbia és Magyarország között Az új szankciókat január 10-én jelentették be. Alig több mint egy héttel később már Belgrádban tárgyalt a szerb elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő az amúgy is tartalmas energiaegyüttműködés még szorosabbra vonásáról. A déli TurkSteam gázvezeték jelentőségét még inkább felértékelte, hogy január 1-től Ukrajna blokkolja az orosz gáz tranzitját területén keresztül Közép-Európába. A csúcstalálkozó kapcsán Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon ismertette bejegyzésében:  a két ország 2027-2028-ra megduplázza az áramhálózatuk összekötésének kapacitását, véglegesítették a két országot összekötő olajvezeték megvalósíthatósági tanulmányát, és februárban új fázisba lép a projekt megbeszélése Budapesten a szerb energiaminiszter részvételével.

Forrás: Világgazdaság

Fotó: AFP

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!