Szamoán a járvány miatt novemberben szükségállapotot hirdetett a kormány. December végéig korlátozzák a nyilvános gyülekezést és az ország szigetei közötti utazást. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 1980 és 2014 között több mint 80 százalékkal, 4,2 millióról 462 ezerre sikerült csökkenteni a megbetegedések számát világszerte. 2005 óta azonban Amerikában, Ázsiában és a Csendes-óceáni térségben ismét emelkedett a kanyarós esetek száma.
A kanyaró erősen fertőző, vírusos betegség, amely a vírushordozók testnedveivel terjed. A kór lappangási ideje 10-12 nap, a betegség lefolyása pedig 7-10 napig tart. A kanyaró az esetek mintegy 5 százalékában halálos; különösen a kisgyerekekre veszélyes.
A kanyaró ellen több mint fél évszázada létezik hatékony védőoltás. A lakosság azonban egyre kevésbé vette komolyan az oltásokat. Ráadásul a minden tudományos alapot nélkülöző oltásellenes mozgalom is egyre hatékonyabban tudja propagandáját eljuttatni az emberekhez, az internetet felhasználva.
Az oltásellenesek azt hangoztatják, hogy összefüggés van a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni védőoltás, valamint az autizmus kialakulása között. Az az amerikai orvos, Andrew Wakefield-et, aki ezt az állítást megfogalmazta, saját kutatása meghamisításával vádolták meg, és megfosztották orvosi engedélyétől is. A férfi tanulmányát az orvosok a XX. század legkárosabb gyógyászati álhírének nevezték.
Hír TV