Sorozatos robbanásra ébredtek az észak-kelet ukrajnai település lakói. Az ukrán hadsereg fegyverraktárát támadták meg ismeretlenek.
„Hajnali három körül ébredtem valami morajlásra. Háromszor dörgött, felkeltem, a családomhoz rohantam és felébresztettem őket. Lemenekültünk a pincébe, magunkkal vittük a papírjainkat, a takarókat és a párnákat és a pincében maradtunk. Egy idő után kinéztünk, történt-e valami, de nem változott semmi” – számolt be egy helyi lakos.
A hatóságok a fegyverraktár 30 kilométeres sugarában leállították a közúti, légi és vasúti forgalmat. A katasztrófavédelem szerint akadozik a környék gáz- és villanyszolgáltatása is. Bár a robbanásokban senki nem vesztette életét, több mint 10 ezer embert telepítettek ki az otthonából.
„Azt hittük villámcsapás volt. Azután kinyitottam az ablakot, láttam, hogy a szomszédok rohannak ki a házból, ahol lakunk. Kérdeztem Nataliát, hogy még mindig a lakásban vagy? Fogd az unokákat és fuss, mert ez robbanás volt. Összeszedtük a szükséges dolgokat és mentünk” – mesélte egy nő.
Az ukrán állambiztonsági szolgálat megállapítása szerint a három különböző ponton történt detonáció szabotázsra utal. Petro Porosenko államfő a támadás kivizsgálását rendelte el.
„Több elképzelés is létezik a történtekkel kapcsolatban. Az ukrán biztonsági szolgálatok megvizsgálják valamennyit, közte a szabotázs lehetőségét. Kihallgattuk az őröket, akik megerősítették, hogy a raktárban négy különböző helyen történt robbantás” – mondta az Ukrán Védelmi Minisztérium szóvivője.
Nem ez az első ilyen létesítmény, amely a tűz martalékává vált Ukrajnában, a haderőt gyengítve. Tavaly a kijevi parlament vizsgálóbizottságot is felállított a fegyverraktárak állapotának kivizsgálására. A mostani támadásban megsemmisült létesítmény vezetőit is elmarasztalták a jelentésben, mert a fegyverraktár védelmét nem biztosították kellően.
„Sajnos, történt, ami történt. Nagyon szörnyű lőszerraktárakat látni sorra felrobbanni. Szerintem óriási probléma ez, amivel nagyon komolyan foglalkoznunk kell” – mondta Volodymir Groysman.
Ukrajna a Krím félsziget 2014-es orosz bekebelezése óta vív harcot a Kijev szerint Moszkvából támogatott lázadókkal, az összecsapásokban már több, mint tízezren haltak meg.