Csütörtök este sötétségbe borult venezuelai főváros az áramkimaradás miatt. Ráadásul a legrosszabb időpontban, amikor a fél város éppen hazafele tartott a munkából. A metróvonalakon leállt a közlekedés, a tömegek buszokkal próbáltak továbbutazni, sokan azonban végül csak gyalog tudtak hazamenni.
„A hírcsatornák egyszerűen nem adnak tájékoztatást a helyzetről, nem tudjuk, mi történik. Egy bevásárlóközpontban voltunk, amikor a biztonságiak távozásra szólítottak fel. Ez az ország egy katasztrófa” – mondta egy caracasi lakos.
Venezuelában az elmúlt években az életfeltételek súlyosan romlottak, az olajár esése miatt az olajbevételekre épülő gazdaság összeomlott, a hiperinfláció miatt a fizetések, nyugdíjak értéküket vesztették, a lakosság jelentős részének az elsődleges gondja a mindennapi élelmiszer és gyógyszer beszerzése. Eddig 3 millió helyi hagyta el az dél-amerikai országot.
Nicolas Maduro kormánya szabotázsakciót sejt az áramkimaradás mögött, a vízerőművek szándékos leállítására gyanakodnak, szerintük az amerikai imperializmus áramháborút indított ellenük. A gazdasági és politikai válságba süllyedt országban rendszeresek az áramszünetek, de ilyen országos méretű kimaradás még nem volt.
Az amerikai kormányzat eközben hétről hétre újabb gazdasági szankciókkal fenyegeti a szocialista rezsimet, Maduro elnök lemondását követelve. A dél-amerikai ország egyik nagy hitelezője, Kína azonban óva intett a venezuelai belügyekbe való beavatkozástól.
„A latin-amerikai országok szuverenitását és függetlenségét tiszteletben kell mindenkinek tartania. Ez a nemzetközi jog alapja” – mondta Vang Ji, kínai külügyminiszter.
A kínai kormány szerint Venezuela stabilitása és biztonsága érdekében a helyzet békés rendezésére, a caracasi kormány és az ellenzék közötti tárgyalásokra van szükség.