Továbbra is nyitva vannak az éttermek, boltok, kávézók Svédországban. A főváros utcái tele vannak járókelőkkel,focizó gyerekekkel. A skandináv országban nem vezettek be olyan kemény koronajárvány-ellenes intézkedéseket, mint Európa többi országában, mert a kormány úgy véli, az intézkedések aránytalanul nagy kárt okoznának a gazdaságnak.
"Svédországban meglehetősen enyhék a korlátozó intézkedések. Mindössze az 50 fő fölötti gyülekezést tiltották meg. A rizikócsoportba tartozóknak, illetve az időseknek azt javasolják, maradjanak otthon, ne találkozzanak másokkal. Az egyetemeken, illetve gimnáziumokban távoktatás van, ugyanakkor nem zárták be az általános iskolákat, bölcsődéket, óvodákat."
- mondta a Hír TV tudósítója, Bugnyár Zoltán.
Csak mától lépett életbe a látogatási tilalom az idősotthonokban is.
A kormányzati kommunikáció szerint az egészségügyi rendszer jól működik és bírja a megnövekedő terhet. Az egészségügyben dolgozók azonban arra panaszkodnak, hogy nem szűrik őket, sokan betegen is bejárnak dolgozni.
Erről beszélt a Válaszonline hírportálnak egy kint élő magyar orvos is, aki szerint Svédországban kevés az aktív fekvőbetegágy, és lélegeztetőgép. Kevesebb mint egyharmada a magyar kapacitásnak. Ezért komoly nyomás alá kerülhet a svéd egészségügy, ha felgyorsul a járvány terjedése.
A koronavírus elleni fellépést teljes káosz jellemzi a skandináv országban.
"Nem tesztelhetünk mindenkit, aki megfázással küzd, ez teljesen ésszerűtlen, mindenekelőtt azért, mert az nem eredményez semmilyen további intézkedést."
- nyilatkozta a svéd Közegészségügyi Hatóság vezetője, Anders Tegnell.
Közel kétezer tudós követelte nyílt levélben Anders Tegnell szerintük nem megfelelő karantén- és szűrési stratégiájának megváltoztatását a kormánytól. Emellett a Karolinska Intézet és a göteborgi Chalmers Egyetem professzorai is aláírásgyűjtésbe kezdtek.
Hír TV