A dél-koreai Kim Dzsong Jang az Interpol új elnöke, a tagság Dubajban rendezett éves közgyűlésén őt választották meg a 194 országot tömörítő nemzetközi rendőrségi szervezet vezetőjének – bár ez inkább jelképes poszt, a valódi irányítás a mindenkori főtitkár kezében van.
„Hölgyeim és uraim, megtisztelő számomra, hogy megválasztottak a végrehajtó bizottság élére a következő két évre. Mint ahogy az is, hogy én elnökölhetek a következő két közgyűlésén ennek a sokoldalú és erős nemzetközi szervezetnek, a határokon átívelő bűnözés elleni harcban” – mondta székfoglalójában az új elnök.
A posztra előzőleg jóval esélyesebbnek tartották az orosz Alekszander Prokopcsukot, aki végül 101-61 arányban alulmaradt a szavazáskor. A voksolás előtt a moszkvai kormány bírálói a Prokopcsuk elleni voksolásra buzdították az Interpol-közgyűlés résztvevőit.
„Komolyan aggódom, hogy ha Prokopcsukot választják meg az Interpol elnökének, kész lesz a Kreml összes parancsát teljesíteni” – mondta Mihail Hodorkovszkij, egykori orosz oligarcha.
Az egykori Putyin-közeli oligarcha maga is felkerült az Interpol körözési listájára, miután kiesett az orosz elnök kegyeiből. Elmondása szerint Prokopcsuk politikai utasításra döntött így, ahogy sok más esetben is – vagyis gyakorlatilag a Kreml bosszújának eszközeként használja az Interpol oroszországi szervezetét.
A londoni parlamentben is kemény szavak hangoztak el az orosz jelöltről az Interpol-szavazás előtt.
„Ha ez az ember nyerné a szavazást, nem lenne az nagy propagandagyőzelem a Putyin-rezsimnek? Nem jelenté azt a gyakorlatban, hogy az Interpol az orosz maffia részévé válna?” – mondta Vince Cable, a Demokrata Párt vezetője.
Az amerikai Szenátusban republikánusok és demokraták együtt álltak ki az orosz jelölt ellen, azzal az üzenettel, hogy Prokopcsuk megválasztása olyan lenne, mintha egy rókára bíznának egy tyúkólat.
Az orosz kormány szerint ezekkel a megnyilvánulásokkal a nyugat beavatkozott egy független nemzetközi szervezet belügyeibe. Az Interpol főtitkára ugyanakkor jelezte: szerinte a szavazás demokratikus, átlátható, szabad és egyértelmű volt.
Az Interpol előző elnöke, a kínai Meng Hongvej krimibe illő körülmények között távozott a szervezet éléről: szeptemberben hazájába utazott, eltűnt, majd később Peking bejelentette, hogy őrizetbe vették állítólagos korrupciós ügyei miatt.