A miniszterelnök-helyettes, aki egyben a Ronald Reagan Emlékbizottság elnöke is, úgy fogalmazott, hogy nem pusztán nemes múltidézés a Ronald Reagan Emlékbizottság és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közös konferenciája, Ronald Reagannek a jövőt illetően is súlyos üzenete van, amely egyre aktuálisabb.
Semjén Zsolt kifejtette: Mára elképesztő ellenszélbe kerültek a reagani konzervatív, keresztény és patrióta, család- és embercentrikus gondolkodás premisszái a világban, amely politikai cselekvés zsinórmértékét a keresztény etika alapján ítélte meg a nemzet szolgálatában. Magyarország ezen gondolatok menedéke a radikális átalakuláson keresztülmenő Európában – szögezte le.
Feladatunk nemcsak saját nemzetünk, de egész Európa érdekében is, hogy ezeket az értékeket ne csak magánemberi szinten, de a politikában és az államirányításban is őrizzük, mellettük a közügyek intézésében is hitet tegyünk – hangsúlyozta.
Condoleezza Rice korábbi amerikai külügyminiszter videóban üzent a konferencia résztvevőinek. Köszönetét fejezte ki az emlékbizottságnak, hogy életben tartják Ronald Reagan emlékét és hitvallását Magyarországon, és az amerikai–magyar kapcsolat fontosságát hangsúlyozta. A volt amerikai elnök tiszteletére 2011-ben a Ronald Reagan Emlékbizottság szobrot állított Budapesten.
Shown Kobb, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének kulturális attaséja szerint a magyarországiak is láthatják a volt elnök munkájának hatását az országban, és kiemelte, hogy a jelenlegi politikai bizonytalanságban, az orosz–ukrán háború okozta krízisállapotban a volt amerikai elnök a békéért harcolna.
Steven F. Hayward, a Kaliforniai Egyetem professzora és a The Age of Reagan (Reagan kora) című könyv szerzője a volt elnököt egy igazi államférfinak nevezte, egy kifejezetten egyedi konzervatív vezetőnek, aki más volt, mint bárki abban az időben. Elmondása szerint a demokrácia és kommunizmus közötti különbséget a moralitás nézőpontjából közelítette meg, valamint a bel- és külpolitikára egységként tekintett.
John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke és igazgatója, a Reagan, Thatcher és II. János Pál pápa egyidejű jelenléte a legmagasabb hivatalokban mint a szovjet rendszer összeomlásának oka című könyv szerzője részletesen beszélt Ronald Reagan két ciklust felölelő munkájáról. Kiemelte,
Reagan rendkívül fontos szerepet játszott a Szovjetunió összeomlásában, a fegyverkezési versenyben és így az európai helyzet átalakulásában.
Horváth Attila egyetemi tanár és alkotmánybíró elmondása szerint a volt amerikai elnök kétségtelenül új szintet hozott a nemzetközi és amerikai politikában is. Szemerkényi Réka, Magyarország korábbi washingtoni magyar nagykövete és az International Republican Institute igazgatója pedig kiemelte, hogy sok párhuzam fedezhető fel a volt elnök idejében és a napjainkban tapasztalt dilemmák és kihívások között, biztonsági, gazdasági és erkölcsi szempontból. Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ vezetője a béke fontosságát hangsúlyozta a konferencián, és kifejezte azon reményét, hogy a választások elhozzák a szükséges változást.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: MTI / Máthé Zoltán