"Jelenleg több a migráns, mint a lakos Lampedusán. Ezeket az embereket evakuálni kell innen és olyan helyekre vinni, ahol méltó fogadtatásban részesülhetnek. A befogadóközpont teljesítőképessége határán van, vagy inkább már túl is lépett rajta. A kulcs az, hogy inkább a fogadtatásba fektessenek be, mint az elutasításba" - jelentette ki a migránsokat segítő NGO vezetője.
Annak ellenére folytatódik a bevándorlási hullám a hatezres lélekszámű, apró Földközi-tengeri szigeten, hogy Giorgia Meloni még a múlt héten azonnali intézkedéseket ígért a lakosoknak. A római kormányülésen ennek megfelelően szigorításokról döntöttek. Például a menedékkérők nem mozoghatnak szabadon az országban amíg erre jogosulttá nem válnak. De döntött a kormány a kitoloncolásokról is, amely az elutasítás után azonnali lesz.
Meloni szerint védhetetlen a korábbi baloldali olasz kormányok politikája, mely az illegális bevándorlók befogadását szorgalmazta. A szigorítás nem tetszik a Lampedusán dolgozó civil szervezeteknek.
Giorgia Meloni meglepetésnek nevezte Ursula von der Leyen szavait, amit a vasárnapi látogatása során tett a lampedusai migránstáborban.
A bizottság elnöke az Európai Unió külső határainak védelmének fontosságát, az emberkereskedőkkel és a tömeges illegális bevándorlással szembeni fellépést emelte ki, valamint arról is beszélt, hogy ne az emberkereskedők döntsék el, ki léphet be Európába.
Hasonló kijelentéseket tett a lengyel miniszterelnök is, bár Mateusz Morawiecki arra helyezte a hangsúlyt, hogy a migránsok áthelyezése Lampedusa szigetéről Európa belsejébe nem jelentené a helyzet megoldását.
A lengyel kormányfő kiemelte, a szigetre érkező afrikai fiatal férfiak ezrei nem háborús menekültek, hanem "a német nyitott ajtók politikája által felbuzdított, követelőző és gyakran veszélyes emberek".