A kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításának híre láthatóan meglepetésként érte a konzervatív politikusokat, mert a részletekről több egymásnak ellentmondó nyilatkozat is elhangzott. Pedig a bejelentés nem előzmények nélküli.
Az év elején a hadsereg parancsnoka utalt arra, hogy ki kellene képezni egy olyan polgári sereget, amely egy háború esetén részt tudna venni a harcokban. A parancsnok fő indoka akkor az orosz fenyegetettség, illetve más európai országok példája volt.
Érdekes módon Rishi Sunak most meg sem említette a kötelező szolgálat védelmi aspektusát, hanem a társadalmi kohézióban és a fiatalok életre való felkészítésben betöltött szerepét hangsúlyozta. A minden 18 éves számára kötelező katonai szolgálat egyébként kiváltható lenne a helyi közösségben végzett önkéntes munkával is.
Arról, hogy hogyan szankcionálnák a részvételt megtagadókat egyelőre nem mondtak el részleteket, mint ahogyan arról sem, hogy miből finanszíroznák a program két és fél milliárd fontra becsült költségét.
Az viszont már most látszik, hogy nem egyik napról a másikra állítanák vissza az 1960-ban megszüntetett sorkatonai szolgálatot: jövőre csak egy kísérleti program indulna, és az új parlamenti ciklus végére születne meg az erről szóló általános törvény. Persze csak akkor, ha a konzervatívok győznek a július 4-i választáson – amire az előrejelzések szerint kicsi az esély.
A hét elején a nyílt levelükben 120 üzleti vezető is a Munkáspárt mellett tette le a voksát, mondván, hogy bennük látják a stabilitás és a gazdasági fellendülés zálogát. A korábban túlköltekezésre hajlamos párt vezetői most nem győzik hangsúlyozni, hogy csak olyan választási ígéreteket tesznek, amelyek finanszírozására megvannak a források is.
Ezért azután lecsapnak minden olyan konzervatív ígéretre is, amelynél ez a feltétel nem teljesül. Ilyen a sorkatonai szolgálat visszaállítása és egy másik, a nyugdíjasok számára nyújtandó adókedvezmény is, amelyek együtt öt milliárd fontos kiadást jelentenének.
A közvélemény-kutatási adatok szerint azonban biztosan nem ez az 5 milliárd font az, ami miatt a konzervatívoknak a legjobban fájna a fejük.