A homoszexuálisok, a cigányok, a hajléktalanok és a magyarországi zsidók hátrányos megkülönböztetése, valamint a civil szervezetek ellenőrzése miatt támadták leginkább az Orbán-kormányt a parlamenti szakbizottságban. „Az önök kormánya megfélemlíti a civil szervezeteket, persze, hogyha egyet megfélemlítenek, akkor nyilván a többit is. És a médiát is megfélemlítik, mert annyira távolt van a média megfélemlítésétől, hogy konkrétan törvényeket is hoz annak érdekében, hogy a függetlenségüket csökkentse” – mondta Louis Michel, liberális európai parlamenti képviselő.
A bizottság a norvég civil alap pénzeit elosztó Ökotárs Alapítvány vezetőjét, az átlátszó.hu főszerkesztőjét és a Civil Összefogás Fórum képviselőjét hívta meg, de a CÖF vezetője a résztvevők kiegyensúlyozatlansága miatt nem ment el.
„Az illegális és jogtalan vizsgálatokkal nem fogunk együttműködni, ilyen például, amit a KEHI végez, aminek nincs jogalapja”, mondta Móra Veronika.
Az Ökotárs ellen fél éve folyik vizsgálat, amely eddig több pénzügyi visszaélést is feltárt a szervezetnél. Móra Veronika az ülésen azt mondta: munkájukat a norvég fél soha nem kritizálta.
„Szerintem az a probléma, hogy ha egy kormány bármelyik bejegyzett, jogszerűen működő civil szervezettel problémája van, akkor minddel problémája van. Nem egy kormányzatnak kell megmondania, hogy egy országban működő civil szervezetek közül, melyik az, amelyik neki elfogadható és neki nem elfogadható. Ez nem számháború” – fogalmazott az Ökotárs Alapítvány igazgatója.
A magyar kormányszóvivő szerint nem jó a civil szervezetekkel példálózni, hiszen 80 ezer egyesület zavartalanul működik, egy tucatnyival kapcsolatban viszont törvényességi kifogások merültek fel.
„A mai nap csak egy újabb alkalom arra, hogy egy, már unalomig ismételt, többször megválaszolt kérdéssort újra és újra politikai értelemben felhozzanak. Ezért neveztem ezt a mai napon egy olyan szappanoperának, politikai szappanoperának, amelyben már a szereplők, sőt már a forgatókönyvírók sem nagyon tudják, hogy a történet miről szól” – hangsúlyozta Kovács Zoltán.
Kovács Zoltán azt mondta: a magyar kormány nyitott a párbeszédre, most azonban főként csúsztatások, valótlanságok hangoztak el. A meghallgatást a két magyar szocialista képviselő, Szanyi Tibor és Ujhelyi István az Orbán-kormány nemzetközi elszigetelődésének újabb fejezeteként értékelte.