A politikai taposóaknákat keressük majd a szövegben, mert lehetnek benne, történt már ilyen korábban is
– így várta még szerdán Donald Trump a Kongresszus kétpárti, kompromisszumos törvényjavaslatát, ami megakadályozza az újabb részleges kormányzati leállást. Korábban rekordot jelentő 35 napra leállt a szövetségi intézmények egy része, december végétől január végéig.
Az amerikai elnök akkor azért nem volt hajlandó aláírni a költségvetési forrásokat biztosító törvényt, mert abban nem szerepelt az általa a mexikói határfal építésére követelt 5,7 milliárd dollár. Ez most sincs benne a jogszabályban, amibe végül egy kisebb összeg került, 1,375 milliárd a határbiztonság erősítésére - Trump mégis aláírja a törvényt, a Fehér Ház előzetes közlése szerint.
Én nem ilyen törvényt írtam volna, és talán az itt tartózkodó kollégáim sem ilyet írtak volna. De végre találtunk egy kompromisszumot, amit a Kongresszus el tud fogadni, és az Elnök úr jelezte, hogy aláírja a jogszabályt. Ez nem vereség az elnöknek, hanem győzelem a védelmi minisztériumnak, és jelentős lépés a helyes irányba a határbiztonság érdekében
– mondta John Rutherford floridai republikánus képviselő.
A fehér házi közleményből viszont az is kiderült, hogy miután az elnök aláírja a törvényt, rendkívüli állapotot hirdet az Egyesült Államokban, a mexikói határon kialakult migrációs helyzetre hivatkozva, hogy a Kongresszust megkerülve építhesse meg a falat - a hadseregre szánt források átcsoportosításával.
A Demokrata Párt szerint ez törvénytelen és a hatalommal való súlyos visszaélés lenne.
Mindannyiunknak tiszteletben kell tartani az alkotmányt, különösen az első cikkelyt, a hatalmi ágak szétválasztásáról. Nem fogjuk hagyni, hogy megkerüljék az Egyesült Államok Kongresszusát
– mondta a Képviselőház Demokrata elnöke, Nancy Pelosi.
A republikánusok egy része pedig attól tart, hogy ez a lépés veszélyes precedenst teremthet, és a jövőben majd a demokrata elnökök Trumpra hivatkozva, ugyanígy hagyják majd figyelmen kívül a Kongresszus akaratát.