A legutóbbi szomorú rekordot 474 halálozással április 28-án jegyezték fel Brazíliában. Az egészségügyi tárca legfrissebb közlése szerint eddig 7921-en hunytak el a kórban és hétfő óta 6935 új fertőzöttet azonosítottak, így számuk 114 715-re emelkedett. A fertőzöttek száma 6,4 százalékkal, a halottaké pedig 8,2 százalékkal növekedett.
Szakértők szerint az adatok azt jelzik, hogy a latin-amerikai országok közül a járvány által leginkább sújtott Brazília még mindig a kór elleni küzdelem sűrűjében tart, s bár két nagyvárosban karantén bevezetéséről döntöttek, más térségekben a hatóságok a korlátozások feloldásáról határoztak.
A járvány által leginkább érintett államok: Sao Paulo, Rio de Janeiro és a délkeleti Ceará, amelynek székhelye, Fortaleza városa péntektől karantént rendel el.
Sao Luís, az északkeleti Maranhao állam székhelye kedden elsőként vezetett be karantént. Az egyelőre május 14-ig elrendelt kijárási tilalom összesen 1,3 millió embert érint Sao Luísban és három környező megyében. A lakók ez idő alatt csak a legszükségesebb esetekben hagyhatják el otthonaikat.
Bár Maranhaót nem érintette annyira a járvány, mint Sao Paulót és Rio de Janeirót, ahol a kórházak túlterheltek és a hatóságok a kórban elhunytakat kénytelenek tömegsírokban eltemetni, a 4227 helyi fertőzött és 249 haláleset komoly terhet jelent Brazília legszegényebb tagállamának.
A Brazíliával szomszédos Kolumbia kedden az országos karantén két héttel történő meghosszabbításáról döntött. Iván Duque kolumbiai elnök bejelentette, hogy a március 24-én bevezetett és eddig kétszer meghosszabbított karantént még legalább május 25-ig fenntartják. Ugyanakkor hozzátette, hogy május 11-ével további gazdasági ágazatokat nyitnak meg. Korábban a gyáripari és építőipari dolgozók térhettek vissza munkahelyeikre.
Kolumbiában eddig 8613 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 378-an elhunytak a kórban.
Peruban 50 ezer fölé nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma
Peruban a latin-amerikai országok közül Brazíliát követően a második legmagasabb az esetek száma. Brazíliában 110 156 fertőzöttet azonosítottak eddig, akik közül 7485-en elhunytak.
Vizcarra szerint a Peruban regisztrált fertőzöttek száma a hétfői 47 372-ről kedden 51 189-re emelkedett. Közülük 5509-en vannak kórházban, ideértve 709 intenzívosztályon lévő pácienst. Eddig 1444 ember halt meg a kórtól az andoki országban.
A perui elnök közölte azt is, hogy egyes régiókban nincs elég kórházi férőhely az intenzívosztályokon. Mint mondta, a kormány a kapacitások megnövelését tervezi a többi között lélegeztetőgépek beszerzésével.
Peruban május 10-ig karantént rendeltek el. Az ország gazdasága a járvány teremtette körülmények között mindössze 44 százalékon üzemel - közölte María Antonieta Alva pénzügyminiszter.
MTI