Feszülten érkezett a rövid elnöki tájékoztatóra Vlagyimir Putyin. A külügyminiszter és a védelmi miniszter társaságában jelentette be, hogy Oroszország három évtized után felfüggeszti részvételét a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló úgynevezett INF-szerződésben.
„Tükörválaszt fogunk adni. Amerikai partnereink bejelentették, hogy felfüggesztik részvételüket a szerződésben, így most mi is felfüggesztjük azt. Azt is bejelentették, hogy ehelyett felerősítik kutatási és fejlesztési tevékenységüket, így mi is ezt fogjuk tenni” – közölte az orosz elnök.
Az amerikai külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy felfüggeszti a szerződésből eredő kötelezettségvállalásait. Egészen addig, amíg Oroszország vissza nem tér a szerződés teljesítéséhez. Amerika ugyanis azt állítja, hogy Moszkva négy éve szándékosan megsérti az egyezményt egy manőverező robotrepülőgép tesztelésével.
Moszkva ezt tagadja, viszont ugyanezzel vádolja Washingtont: vagyis, hogy manőverező robotrepülőgépek indítására is alkalmassá tették – a szerződés megsértésével – a Lengyelországba és Romániába telepített rakétaelhárító rendszerüket.
Vlagyimir Putyin úgy vélte: Amerika nem hajlandó a leszerelés folytatására, sorra kilép nemzetközi szerződéseiből, és láthatóan a nemzetközi biztonsági rend megbontására törekszik. „Egyetértek a védelmi miniszter úrral: ezért kérem is, hogy kezdjék meg a Kalibr típusú, tengeri indítású manőverező repülőgépek szárazföldi változatának kifejlesztését, és egy szárazföldi indítású, közepes hatótávolságú, hiperszonikus rakétának a tesztelését” – tudatta Putyin.
Az INF-szerződést 1987 végén írta alá Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov. Óriási szerepe volt a hidegháború lezárásában. A megállapodás alapján a szemben álló felek leszerelik az atomtöltettel felszerelt, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáikat, illetve abbahagyják tesztelésüket.