Hozzátette: a Kárpát-medencei magyar intézményrendszerhez nemcsak az oktatás vagy a kultúra, hanem a gazdaság és a politika, a politikai érdekvédelem is hozzátartozik, ez pedig nem képzelhető el erős magyar pártok nélkül.
Potápi Árpád János emlékeztetett arra, hogy szinte minden Kárpát-medencei magyar közösséget érintettek az idén valamilyen választások, és bebizonyosodott, hogy ott tudtak a magyar pártok sikert elérni, ahol nagy volt az összefogás. Külön kiemelte a Vajdaságot, amely a véleménye szerint példaként szolgálhat a többi magyar közösség számára, hiszen a kilencvenes években a magyarság és az ország is válságban volt, azóta pedig jelentősen meg tudott erősödni.
A vajdasági magyarság harminc év alatt jelentős erőre tett szert, jó eredményeket tudott felmutatni, idén pedig a Vajdasági Magyar Szövetség történelmi sikert tudott elérni, és a korábbi jó eredményeket is felül tudta múlni, ami úgy valósulhatott meg, hogy törekedett az összefogásra, és ragaszkodott az erős érdekképviselethez.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a következő év a nemzeti újrakezdés éve lesz, és a 2020-ra tervezett programokat jövőre szándékoznak megvalósítani.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a vajdasági magyar közösség nagyon várta a 2020-as esztendőt, a trianoni békeszerződés 100. évfordulóját.
Ebbe a várakozásba természetesen félelem is vegyült - tette hozzá, hiszen felmerült, hogyan lehet ezt az évfordulót méltóképpen ünnepelni, bizonyítani tudják-e, hogy összetartó nemzetet képeznek, hogy a nemzetrészek elég erős közösséget alkotnak-e, illetve hogyan fogadja a többségi nemzet az ünneplést. Mindezt a félelmet tetőzte később a járvány, amely mindent felborított, és a szokásos tevékenységeket is vissza kellett fogni - fűzte hozzá a VMSZ elnöke. Ehhez kapcsolódóan még kiemelte: ez az év bebizonyította, hogy a közösséget alkotók felmenőinek és pedagógusainak áldozata és vállalása nem volt hiábavaló.
Pásztor István szerint a koronavírus-járvány első hullámában tapasztalt összefogás azt bizonyította, hogy a vajdasági magyar közösség erős magyar közösség, amely segít tagjain, de másokon is, akik velük együtt élnek. Ezt erősítette meg a júniusi választási eredmény is - tette hozzá.
A legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke politikai értelemben sorsfordítónak nevezte az idei esztendőt, mert korábbi folyamatok fordultak meg.
"Az elmúlt több mint tíz évnek a tendenciája a folyamatos erővesztés, visszaszorulás volt, és az idei év ezt fordította meg, mégpedig szembeötlő, drasztikus, megkérdőjelezhetetlen módon" - magyarázta Pásztor István, aki szerint a politikusok mellett mindez leginkább a vajdasági magyar embereknek köszönhető, akik mindenki számára azt üzenték, hogy nem kívánnak lemondani a szülőföldön való boldogulás lehetőségéről.
Pásztor István köszönetet mondott a magyar kormánynak a folyamatos támogatásért, valamint azért a regionális politikáért, amely a vajdasági magyarságot is erősíti.
A sajtótájékoztatót követően Potápi Árpád János és Pásztor István átadta a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának babacsomagjait, a Miénk a város! című játék idei vajdasági győzteseinek a Csodasarok-nyereménycsomagokat, a Digitális témahét című informatikai vetélkedő különdíjasainak nyereményét, a Szakma Sztár Fesztivál 2020. évi szakmai tanulmányi versenyének díjait, valamint a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjakat. Ez utóbbi elismerést idén a Vajdaságból hét és fél évtizedes munkásságáért a nagybecskereki Petőfi Magyar Művelődési Egyesület, öt évtizedes tevékenységéért a csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület, valamint kiemelt jelentőségű munkájáért Ágoston András vajdasági magyar jogász, újságíró és politikus érdemelte ki.
MTI