A Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat és az amerikai hatóságok nyílt konfliktusa kicsit több mint egy évvel ezelőtt kezdődött. Washington tavaly februárban előbb az amerikaiakat figyelmeztette arra, hogy ne használjanak Huawei telefont, majd a szövetséges országoknak is ugyanezt tanácsolta az Egyesült Államok. Az amerikai titkosszolgálatok ugyanis arra jutottak, hogy a kínai cégen keresztül Peking kémkedhet a felhasználók után.
Mostanra odáig fajult a helyzet, hogy az amerikai kormányzati intézményekben megtiltották a Huawei termékek használatát, nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva.
A cég válaszul beperelte az Egyesült Államokat – a vezetőség az erről szóló döntést csütörtökön hozta nyilvánosságra.
„Ma a Huawei bejelenti, hogy pert indított az amerikai kormány ellen, a Nemzeti Védelmi Felhatalmazási Törvény 889-es szakaszának alkotmányosságát illetően” – erősítette meg Guo Ping, a Huawei elnöke.
Ezzel párhuzamosan Kanadában elkezdődtek a meghallgatások a Huawei pénzügyi igazgatója, Meng Vancsou kiadatása ügyében. A Huawei alapítójának lányát az Egyesült Államokban állítanának bíróság elé, mert a gyanú szerint megszegte az Irán elleni amerikai szankciókat.
A Reuters által megkérdezett elemző aránytalannak látja az amerikai fellépést.
„Meng Vancsou lehetséges kiadatása problémás, mert a múltban az iráni szankciók megszegőit pénzbírsággal sújtották, nem pedig letartóztatták. Úgyhogy az Egyesült Államok most miért nem bírságolta meg őt vagy a Huawei-t? Szerintem az Egyesült Államok kipécézte Meng Vancsout ebben az ügyben, és ez nagy probléma az amerikai–kínai kapcsolatok szempontjából” – vélekedett Sara Hsu.
A Huawei szerint politikailag motivált letartóztatásról van szó, az Egyesült Államok pedig lejárató kampányt folytat a cég ellen.