Az előző évhez képest, amikor 134 ezren keltek át a sűrű erdőségen, ezzel csaknem kétszeresére nőtt a migránsok száma 2022-ben.
A tavalyi rekord a panamai hatóságok szerint a növekvő számú venezuelai menekültre vezethető vissza. A statisztika szerint 150 ezernél is több venezuelai menekült vágott át tavaly a dzsungelen, a második legnépesebb csoport az ecuadoriaké (29 ezer fő), majd a haitiaké (22 ezer fő) volt.
A dzsungelen átkelőket ekkor még egy többezer kilométeres út választja el a mexikói-amerikai határtól, amelyen az amerikai határvédelmi hatóságok szerint 2021 októbere és 2022 októbere között több mint kétmillió illegális bevándorlót tartóztattak fel.
Joe Biden amerikai elnök a migrációs nyomás miatt januárban újabb intézkedéseket vezetett be az illegális bevándorlás megfékezésére. Washington teljesen lezárta az Egyesült Államok határait a kubai, a haiti és nicaraguai illegális migránsok előtt. A szabályozás értelmében az Egyesült Államok havonta 30 ezer kubai, nicaraguai, haiti, illetve venezuelai menedékkérőt fogad szigorú, de legális bevándorlási feltételek mellett, cserébe ugyanennyi illegális migránst toloncol vissza Mexikóba.