Könnygáz elől rohannak a mexikói menekültek. Vasárnap több száz közép-amerikai migráns próbálta meg áttörni a mexikói határt, hogy bejutva az Egyesült Államokba menedékkérelmet nyújthassanak be. A Donald Trump által kirendelt csaknem 6000 fős hadsereg könnygázt vetett be, hogy visszaszorítsa a tömeget, amiben nők és gyerekek is voltak.
A válaszlépés miatt a mexikói külügyminiszter diplomáciai felhívást intézett az Egyesült Államok kormányához, amiben teljes kivizsgálást kért az ügyben. Donald Trump, amerikai elnök ugyanakkor védelmébe vette a határőröket.
Nézzék, ha átjönnek a határon, fogjuk és letartóztatjuk őket, ha kell, lezárjuk a határt. Ez még nem történt meg, nem olyan mértékben, ahogy én fogom, mert én komolyan beszélek, lezárom a határt, ha kell, hosszú időre
– mondta Donald Trump amerikai elnök.
Az elmúlt hetekben csaknem 7000 migráns jött Tijuana városába, és még további érkezőkre számítanak, a tömeg súlyosan megterheli a határmenti város kapacitását. Mexikó kijelölt külügyminisztere a héten arról beszélt, hogy a Marshall-tervhez hasonló volumenű intézkedésre van szükség, hogy csökkenjen a migrációs nyomás.
Arról van szó, hogy a migránsáradatot szabályozni akarjuk, esélyt adni azoknak, akik még otthon vannak. Segíteni szeretnénk a fejlődést és tisztelni az emberek jogait. Ez a célja annak, amit javaslunk. Az Egyesült Államokkal együtt szeretnénk ezt elérni, meg akarjuk győzni őket, hogy vegyenek részt ebben
– nyilatkozta Marcelo Ebrard, aki vasárnap találkozik az Egyesült Államok külügyminiszterével, hogy megvitassák, mekkora pénzügyi támogatásra lenne szükség. Ebrad elmondása szerint kormánya akár 20 milliárd dollárt is hajlandó lenne Dél-Mexikó fejlesztésére szánni.A vasárnapi események után van aki visszatérne hazájába, mások Mexikóban keresnének munkát.
Mert nem engednek át minket. Az elnök nem enged át minket. Nem akarja, hogy ott legyünk, és olyan pletykát is hallottunk, hogy meg is öltek néhány közép-amerikai menekültet, akik már átértek a túloldalra. Hazamegyek, mert nem akarok meghalni se itt, se abban az országban
– mondta egy El Salvador-i migráns, Josue Enrique. Sokan azonban rendíthetetlenek, és a menedékjogban reménykednek. A kérelmek elbírálása fél évet is igénybe vehet.