„Nem fogjuk hagyni, hogy az oroszok megsértsenek egy nukleáris egyezményt, és fegyvereket gyártsanak, miközben nekünk ezt nem engedik. Véget fogunk vetni az egyezségnek, kilépünk belőle” – szombaton jelentette be az amerikai elnök egy kampányeseményen, hogy fel akarja mondani a nukleáris fegyverekre vonatkozó, úgynevezett INF-szerződést.
Donald Trump akkor az oroszokat bírálta, akik most visszautasították, hogy megsértenék a szerződés feltételeit. Az egyezmény megtiltotta a feleknek a földi indítású, 500 kilométeresnél nagyobb hatótávolságú ballisztikus rakéták gyártását. Az orosz külügyminiszter tárgyalna az ügyről.
„Még nem láttuk a konkrét döntést, hallottam az amerikaiak szándékáról, de úgy tudom, hogy még az Egyesült Államokon belül sem egységes az bejelentés fogadtatása” – mondta Szergej Lavrov.
Kína is arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy gondolják át még egyszer a kilépési szándékukat. Trump nevadai beszédében ugyanis Kínát is megemlítette, pedig az ázsiai ország nem írta alá a szerződést.
„Az egyoldalú kilépésnek több negatív hatása is lesz. Kínát vádolni azért, mert egyoldalúan kiszállnak a szerződésből egy totális hiba. Reméljük, hogy minden érintett fél megbecsüli a nehezen elért eredményeket, ami sokéves kemény munka gyümölcse” – mondta a Kínai Külügyminisztérium szóvivője.
Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan 1987 végén Washingtonban írta alá a közepes hatótávolságú nukleáris erők szerződését, ami 1988 nyarán lépett életbe. Az egyezmény a hidegháború lezárását előkészítő egyik fontos lépés volt.