A lap szerzője ironikusan ír az uniós csúcsról, azt állítva annak eredményeiről, hogy azok tovább erősítik az EU-bővítés elleni érveket. Kritikus a magyar kormánnyal szemben, mert szerinte bebizonyosodott, hogy "az európai klubtagok semmilyen kényszert nem éreznek a szabályok betartására". A szerző aggodalmának is hangot adott, ugyanis véleménye szerint az ukrán EU-csatlakozási folyamat megerősödik az európai elitben a korrupció, miközben a kontinens tovább autokratizálódik.
A cikk kiemeli, hogy Orbán keményen játszott az uniós források feloldása érdekében, rámutatva a szuverenitásvédelmi törvény elfogadására is, amelyről úgy véli, hogy hosszú távon Európának sokba fog kerülni - írja a Mandiner.
Az EU-s források felhasználásával játszó tagállamokra vonatkozó esetleges szankciókról is szó esik. A cikk írója szerint keményen fel kellene lépni azokkal az országokkal szemben, akik élve demokratikus jogukkal, megvétóznak bizonyos döntéseket. Szerinte ugyanis a vétó a jogállamiságot ássa alá. Rámutat továbbá, hogy a magyar miniszterelnök tisztában van azzal, hogy Ukrajnának létfontosságú az EU által beígért 50 milliárd eurós támogatás. Arra nagyon is ügyelt Orbán Viktor, hogy az erről szóló szavazáskor „a szobában igya meg a kávéját”. - derül ki a Mandiner által szemlézett cikkből.
Orbánt a szerző a jobboldali európai populisták vezérének állítja be, aki nem a kilépést, hanem az EU kiaknázását tűzte ki célul. A cikkben szereplő kifejezéssel, az „Orbán kávészüneteivel” az EU működési problémáira utalnak, amelyekre állandósított megoldásokat keresnek.
A cikk szerint a lengyel kormányváltás nem garancia a magyarországi fordulatra, mert Orbán uralma szilárd, és az „intézményi rothadást nem könnyű megfékezni”. A szerző a demokratikus változással kapcsolatban úgy véli, hogy Orbánnak „sikerült beágyaznia önkényuralmát a rendszerbe”.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán