Határozott léptekkel, de láthatóan feszülten érkeztek a rendkívüli uniós csúcs záró sajtótájékoztatójára a résztvevők Brüsszelben. Az állam- és kormányfők elítélték, hogy a krími oroszok önvédelmi szervezetei és az orosz csapatok ellenőrzésük alá vonták a félszigetet.
– Határozottan elítéljük, hogy Oroszország megsértette Ukrajna szuverenitását és területi integritását anélkül, hogy ezt kiprovokálták volna. Felszólítjuk Oroszországot, hogy vonja vissza fegyveres erőit, és azonnal engedjék be a nemzetközi megfigyelőket – közölte Herman Von Rompuy, az Európai Tanács elnöke.
Orbán: Agressziót követtek el
Az Európai Unió felfüggeszti Moszkvával a vízumtárgyalásokat és az új kétoldalú szerződésről szóló egyeztetéseket, Ukrajnával pedig nagyon rövid időn belül aláírja a társulási megállapodást. A magyar miniszterelnök arról beszélt: a kárpátaljai magyarok biztonsága miatt Magyarországnak is az az érdeke, hogy Ukrajna demokratikus és független ország legyen.
„Abban is egyetértés volt, hogy Oroszország lépése nem maradhat megfelelő válasz nélkül, hiszen azt a lépést, hogy a Krím félszigetet lényegében leválasztotta Ukrajnáról, azt a nemzetközi jog fényében csak agressziónak lehet minősíteni, és miután Ukrajna egy olyan ország, amely partnere az EU-nak, itt választ kell adni” – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
A kormányfő azt is közölte: „A magyar érdek sem változott, továbbra is egy demokratikus, független, saját lábán álló Ukrajnában vagyunk érdekeltek, ahol az ott élő magyarok biztonságban lehetnek és otthon érezhetik magukat. Ezért megismételtük, hogy a nyelvtörvényt, a nyelvtörvény eltörlését nem fogadjuk el, illegitmi döntésnek tartjuk.”
A szakadás mellett döntöttek
Eközben az orosz többségű Krími Autonóm Köztársaság parlamentje úgy döntött, hogy a terület elszakad Ukrajnától és csatlakozik Oroszországhoz. A félsziget vezetése az ukránokat megszállóknak minősítette. A parlamenti döntést március 16-án népszavazás erősítheti meg.
„Ez azt jelenti, hogy újraegyesültünk az anyaföldünkkel, amelynek oly sokáig a része voltunk. Újraegyesültünk az Orosz Föderációval. Biztos vagyok benne, hogy a legtöbb krími örül majd ennek. És abban is biztos vagyok, hogy a krímiek többsége támogatja majd a döntésünket a népszavazáson” – mondta Szergej Csekov, az Orosz Egység Pártjának társelnöke.
Az ukrán kormány közölte: a Krím félsziget, amely 1954 óta tartozik Ukrajnához, az ország része marad. A kijevi vezetés törvénytelennek nevezte a döntést a nyugati nagyhatalmakhoz hasonlóan. A krími tatárok pedig bejelentették, hogy bojkottálják a referendumot.