Megállapodtak az euróövezet továbbfejlesztésének menetrendjében az unió állam- és kormányfői, bár konkrét tervek még nincsenek. A brüsszeli tanácskozás után Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke jelentette be, hogy elfogadták a valódi gazdasági és pénzügyi unió fokozatos útitervét. Ennek értelmében a jövő júniusi európai parlamenti választásokig – a gazdasági növekedés és foglalkoztatás bővítése érdekében – szolidaritási alapot hoznak létre. Ezzel szorosabbra hangolják a tagállamok gazdaságpolitikáját és az egyes országok betétgarancia-rendszerét, illetve kidolgozzák a szerződések betartásának módszerét is.
Az összes magyar szempontot elfogadták
– Nagyon ritka, hogy a magyar miniszterelnök izgalom nélkül vehet részt egy uniós csúcson, de most ez történt – mondta Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök szerint a bankunióról olyan megállapodás született, amelyben az összes magyar szempontot elfogadták: a nem eurózónatagok önkéntesen vehetnek részt a rendszerben és az nem okoz versenyhátrányt Magyarországnak.
– Az a helyzet, hogy minden szempontunkat elfogadták, és a tanácskozást lezáró záródokumentumban mindegyik olvasható is – közölte Orbán Viktor. Azt kell mondanom tehát, hogy a magyar nemzeti érdekeket sikerült érvényesíteni – tette hozzá a miniszterelnök. Nincs kényszerzubbony, szabadon dönthetünk a bankunió végleges formájának megismerése után, hogy akarunk-e belépni, vagy sem – hangsúlyozta a kormányfő.
2013 jó év lehet a magyar gazdaságnak
A miniszterelnök a magyar gazdaságról azt mondta, a jegybanki kamatdöntések miatt csökkenni fognak a hitelkamatok és ez megalapozhatja a gazdaság növekedését. A kormányfő szerint a 2013 ezért jó év lehet a magyar gazdaságnak. A legfontosabbnak a hiánycél tartását és a túlzottdeficit-eljárásból való kikerülést nevezte.
– Itteni tárgyalásaim során világossá vált, hogy semmi kétség nincs az Európai Unióban, hogy a 2013-as költségvetésünk hiányszáma az 2,7 százalék alatt marad – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: ezért továbbra is első számú célkitűzésem, hogy kikerüljön Magyarország a túlzottdeficit-eljárás alól, ahová 2004 után sodródtunk be. „Ez az unió belső rendjét ismerve két lépésben történhet meg. A túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés folyamatát már 2013 tavaszán el akarjuk indítani, hogy az év első felében lezárhassuk” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök újságírói kérdésre azt mondta, nem kíván találgatásokba bocsátkozni a következő jegybankelnök személyéről. Hozzátette, tiszteletben tartja a nemzeti bankot és a jelenlegi elnök lemondását nem fogadná el.