Ha csütörtök van, akkor szavazás. Az Egyesült Királyságban évtizedek óta minden választást a hét közepén tartanak, és hétköznap lévén reggel hét órától egészen este tízig lehet szavazni. A mostani önkormányzati választás számszerűségét tekintve nem a legjelentősebb: csak az Angliai tartományt érinti, és a mintegy 17000 önkormányzati képviselői helyből mindössze 2600 sorsáról döntenek. A többi mandátumról még 2021-ben szavaztak a választók. Pontosabban alig több, mint egy harmaduk: a részvételi arány akkor 36 százalékos volt, ami jóval elmarad az országos parlamenti választások mögött.
A mai szavazás eredményét mégis árgus szemekkel fogják figyelni a pártok, mert alighanem ez lesz az utolsó nagyobb választás az idén őszre várható általános parlamenti választások előtt, amely alacsony érdeklődés mellett is jóval nagyobb mintavétel, mint egy-egy közvéleménykutatás. A felmérések egyébként Munkáspárti győzelmet jósolnak a parlamenti választásokra, így egy mai konzervatív választási siker lendületet adhatna Rishi Sunak miniszterelnök pártjának.
Ez azonban a felmérések szerint kevéssé valószínű. Sőt, egyesek arra számítanak, hogy a konzervatívoknak önkormányzati szinten súlyos vereséget kell majd elkönyvelniük. Ez pedig tovább fokozhatja a konzervatív párton belüli elégedetlenséget, olyannyira, hogy még a választások előtt meneszthetik Rishi Sunakot .
A mai szavazás által érintett legjelentősebb poszt London főpolgármesteri széke, ahol Sadiq Khan már két terminust szolgált, és bár sokan nincsenek megelégedve a teljesítményével – különösen nem a közbiztonság és a városi közlekedésszervezés terén –, a felmérések szerint neki nem kell aggódnia a pozíciója miatt.
A biztos végeredményt azonban csak a hét végén tudhatjuk meg, mert szemben a parlamenti választásokkal, ahol az urnák zárása után azonnal megkezdődik a szavazatszámlálás, itt a legtöbb körzetben csak pénteken vagy szombaton számolják össze a voksokat.
A szavazóhelyiségek előtt, mint itt is, táblák hirdetik, hogy a szavazáshoz arcképes igazolványra van szükség, ami más államokban magától értetődő lenne, a szigetországban azonban csak 2023 óta követelik meg a szavazó személyazonosságának igazolását, így az itten választók számára ez az első alkalom, hogy igazolványt kérnek tőlük.