A tárca honlapján összesített adatok azt mutatják, hogy tavaly 66 317 bevándorló érkezett. Köztük vannak a Lampedusa szigetén és az ország déli partszakaszain csónakokkal és kisebb hajókkal kikötő csoportok tagjai és azok, akik a civil szervezetek hajóin érkeztek, valamint a balkáni útvonalon Olaszországba belépett személyek.
Az utóbbi három évben 2024-ben érkeztek a legkevesebben. 2023-ban több, mint 151 ezren léptek be Olaszországba, 2022-ben pedig 105 ezer fölött volt az érkezők száma.
Tavaly 60 százalékkal csökkentettük az illegálisan belépők számát az azt megelőző évhez képest, és 38 százalékkal 2022-höz képest. Egymást követő második évben emeltük a kiutasított migránsok elszállítását az országból, tavaly 16 százalékkal, 2023-hoz képest – nyilatkozta Matteo Piantedosi belügyminiszter az Il Secolo XIX hírportálnak.
A miniszter az észak-afrikai országok hatóságaival kialakított együttműködésnek tulajdonította az eredményeket. Elmondta, hogy Róma jobboldali kormánya az utóbbi két évben elérte, hogy Líbia és Tunézia saját partjain tartóztassa fel az indulókat, aminek köszönhetően közel 192 ezren nem tudtak tengerre szállni. Ezen kívül sikerült elérni, hogy a két ország visszafogadja az Olaszországból kiutasítottakat: 2024-ben több mint 21 ezer migránst szállítottak vissza Líbiába és Tunéziába. Így is Líbiából és Tunéziából érkezett az illegális bevándorlók nagy része Olaszországba.
A tavaly érkező több mint 66 ezer ember 63 százaléka Líbiából kelt át a tengeren, további 29 százalék pedig Tunéziából, öt százalékuk Törökországból indult el, kevesebb mint két százalék Algériából.
Nemzetiséget tekintve a 2024-ben érkezők közel húsz százaléka Bangladesből származott. Az olasz belügyi tárca információi szerint Bangladesből repülővel teszik meg az utat Líbiáig, ahol emberkereskedők teszik őket hajóra. A második legnépesebb csoportot tavaly a szíriaiak alkották, majd a tunéziaiak, egyiptomiak következtek. Bangladest, Tunéziát és Egyiptomot az olasz kormány biztonságos országnak tartja, ezért az onnan érkezők nem részesülnek automatikusan nemzetközi védelemben.
A teljes cikk a Magyar Nemzet honlapján olvasható.
Fotó: AFP