Olaszország és Szlovénia között már tavaly októberben vissza kellett állítani a határellenőrzést, mivel Róma esetében a keleti határ az illegális migránsok által használt balkáni útvonal érkezési pontja.
További súlyos probléma, hogy a belügyminisztérium információi szerint iszlamista csoportokhoz köthető terroristák rejtőzhetnek az érkezők között. Ez igaz azokra is, akik a Földközi-tengert átszelve érik el Európát.
A Hír Televízió által megkérdezett baloldali képviselő ugyanakkor továbbra is azt hangoztatja: az Afrikából érkező nagyszámú muszlim bevándorló pozitív hatást gyakorol Olaszországra.
"Tisztelnünk kell a sokszínűséget, de természetesen az integráció logikáját szem előtt tartva. Semmiképp sem emelhetünk falakat. Szerintem a muszlimok tisztelete egy befektetés a biztonságba, mert ezek az emberek úgy érzik, hogy befogadják őket" - nyilatkozta a baloldali politikus.
A Giorgia Meloni-vezette kabinet most azon dolgozik Szlovéniával és Horvátországgal, hogy megerősítik a Bosznia-Hercegovinával közös külső határellenőrzést így amint lehetséges lenne, visszaállítanák a szabad mozgást.
Sokak szerint viszont a schengeni szabad átjárás újbóli alkalmazása óriási hátralépés lenne Európa számára. A határ közelében élő olaszok élete nehezebb lenne a bevándorlók miatt, a biztonságukat pedig nem lehetne garantálni. Ez az álláspontja a jobboldali Ligának is.
"Európa ígéreteket tett. Meglátjuk, hogy betartja-e ezeket. Pártunk azon a véleményen van, hogy ezt a mostani Európát meg kell változtatni" - mondta Matteo Salvini egyik helyettese.
A visszaállított határellenőrzések eredményeként már több mint 2300 embert tartóztattak le az év első négy hónapjában, 1330 főt pedig már ki is toloncoltak. Az olasz jobboldal elsődleges célja továbbra is az, hogy az Afrikában élők ne jöjjenek Európába.
Ennek ellenére naponta több száz illegális migráns éri el az olaszországi Lampedusa szigetét, ahol évek óta tarthatatlan állapotok uralkodnak.