A jó idő beköszöntével egyre többen indulnak útnak Afrikából Olaszország irányába. Az Orvosok Határok Nélkül nevű civil szervezet hajója május 29-én csak erről az egy túlzsúfolt lélekvesztőről mintegy 500 illegális bevándorlót vett fedélzetére. Idén már meghaladta az 50 ezret az Olaszországba érkező migránsok száma. Összehasonlításul: tavaly ugyanebben az időszakban több, mint 19 és fél ezren érkeztek.
Fizessen, aki nem fogad be – az aktuális svéd elnökség újra elővette a kvótarendszert, a migránsok önkéntes újraelosztását. Ebben kötelező jelleggel kellene részt vennie minden uniós tagállamnak. Aki ezt nem teszi annak büntetést kell fizetnie. A javaslat szerint összességében évi 120 ezer illegális bevándorló áthelyezését kellene végrehajtani. A befogadást elutasító tagállamoknak migránsonként 22 ezer euróval válthatná ki magát. A Visegrádi országok, köztük Magyarország is befizetővé válna az új uniós migrációs megállapodás szerint. Az olasz baloldal szerint ez így lenne igazságos.
– Aki nem fogadja be az Afrikából menekülőket az nem túl emberi és nem túl európai. Magyarország és Lengyelország épp azok közé tartozik, akik nem nyitottak erre és a jelenlegi olasz kabinet szövetségesei – mondta Walter Verinia olasz baloldali parlamenti képviselő.
A legnagyobb olasz kormánypárt szerint azonban a megoldás Európa külső határainak védelme, amiben az uniónak kellene támogatnia a tagállamokat, büntetések helyett.
– Magyarország és Lengyelország is Európa külső határait védi, így szeretnénk segíteni nekik egy javaslattal, ugyanúgy, ahogy Olaszországnak is segítségre van szüksége. Európának pedig támogatnia kell ezeket az országokat – hangsúlyozta Giovanni Donzelli, a jobboldali Fratelli D’Italia képviselője.
A dublini egyezmény szerint az önkéntes elosztásban azok a bevándorlók vehetnek csak részt, akik jogosultak menedékkérelemre. Olaszországban ez csupán az érkezők 10 százaléka, így a migránsok nagy része mindenképp a római kormányra maradna. Az olasz Liga szerint azonban a különböző országok más-más helyzetekkel szembesülnek.
– Az olasz helyzetet nem lehet összehasonlítani a német döntéssel, hiszen ők egy időben szándékosan fogadtak be főleg szíriaiakat azért, hogy magasan kvalifikált munkaerőhöz jussanak. Nálunk másfajta nyomás figyelhető meg, főként Afrika felől – magyarázta Stefano Candiani, a Liga képviselője.
Németország és Franciaország kompromisszumos álláspontot képvisel és a konzultáció mellett áll. Szerintük büntetés helyett olyan diplomáciai megoldást kell találni, amely minden tagállamnak megfelelő lesz.