Antonio Tajani kijelentette, szükség van nyomásgyakorlásra annak érdekében, hogy Nigerben helyreálljanak a demokratikus állapotok. Múlt szerda óta, az elnöki gárda tagjai tartják fogva Niger elnökét, a 2021-ben demokratikusan megválasztott, nyugati országok támogatását élvező Mohamed Bazumot.
Franciaország kedden kezdte meg állampolgárainak az evakuálását a nyugat- afrikai országból, azt követően, hogy a nigeri hadsereg Tiani tábornok vezetésével megdöntötte az ország vezetését, tüntetések indultak a fővárosban, Niamey-ban az egykori gyarmati hatalmat jelképező Franciaország ellen.
Nem sokkal a francia evakuálás híre után az olasz külügyminiszter is bejelentette, hogy külön repülőjáratokat indítanak az olasz állampolgárok kimentésére Nigerből. Az olasz lépés azonban nem evakuálás, csak egy lehetőség az afrikai országban lévő olaszok számára, ha a jelenlegi helyzetben inkább elhagynák Nigert.
Az olasz külügyminiszter leszögezte: csakis diplomáciai úton szabad rendezni a nigeri helyzetet, és el kell kerülni mindenféle katonai beavatkozást. Antonio Tajani szerint az afrikai országoknak érezniük kell, hogy partnerként kezelik őket. Tárgyalni kell, mert egy meggondolatlan, agresszív lépés éket verhet Afrika és Európa közé.
Nigerben július 26-án Abdourahamane Tiani tábornok vezetésével indult katonai puccs, aminek keretében elfogták az ország megválasztott elnökét, Mohamed Bazoumot. Ez volt a harmadik puccs azóta, hogy Bazoumot megválasztották.
A puccs után Franciaország és az Európai Unió egyaránt felfüggesztette a biztonsági együttműködést Nigerrel, valamint a pénzügyi támogatásokat is leállították. Az Egyesült Államok közölte, hogy az országnak szánt segélyek leállítását fontolgatja.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége vasárnap rendkívüli csúcstalálkozót tartott, ahol egy hetet adtak Tianinak arra, hogy visszahelyezze pozíciójába az ország megválasztott elnökét. A közösség erőszakot helyezett kilátásba, ha a tábornok nem teljesíti a követeléseket.