Az amerikai kormány 2002-ben hozta létre Guantánamót, ahol sokáig rendszeresek voltak a kínzások. Sokan öngyilkosságba menekültek, és emberek százait tartották évekig fogva vádemelés és jogi eljárás nélkül. A börtönben még ma is több mint 150-en raboskodnak.
Bár az amerikai elnök már 2009 januárjában rendeletet hozott a börtön bezárására, a kongresszus ellenállása miatt nem tudta elfogadtatni a tervét. Barack Obama az unió helyzetéről szóló üzenetében ismét megpróbálta jobb belátásra bírni a képviselőket: „Az afganisztáni háború befejeződésével, az idei évben a kongresszusnak el kell törölnie a fogva tartottak elszállítására vonatkozó tilalmakat, és be kell zárnunk a guntánamói börtönt. Mert nemcsak a hírszerzés és katonai akciók révén szállunk szembe a terrorizmussal, hanem úgy is, hogy hűek maradunk az alkotmányban lefektetett elvekhez, és példát mutatunk a világnak” – mondta Barack Obama. Hozzátette: Amerikának ideje kikerülni az állandó hadi készültség állapotából. Ezért korlátozta a közel-keleti dróncsapásokat, valamint megkezdte a nagy botrányt kavart megfigyelési program reformját is.
Az amerikai társadalomnak Obama az esélyegyenlőség növelését, a jövedelemkülönbségek csökkentését és a középosztály megerősítését ígérte. „Jelenleg a szövetségi alkalmazottak minimális órabére húsz százalékkal kevesebbet ér, mint Ronald Reagan idején. Ezért olyan törvényt hozunk, amely tíz dollár tíz centre emeli ezt az összeget. Ez segíteni fogja a családokat” – jelentette ki az amerikai elnök.
A republikánusok azonnal megtámadták Obama javaslatait. „Az elnök politikája nehezebbé teszi az emberek életét. Ezzel szemben a republikánusok úgy akarnak több munkahelyet teremteni, hogy nem növelik a kormányzati költéseket” – mondta Cathy McMorris Rodgers republikánus képviselő.
A demokraták és republikánusok az egészségügyi reformról is vitáznak, amelynek célja a kötelező egészségbiztosítás kiterjesztése. Obama megvédte reformját, és arra kérte az amerikaiakat, hogy a március végi határidőig minél többen kössenek biztosítást.