A Downing Street csütörtöki tájékoztatása szerint Sir Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnök az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozóján a nemzetközi együttműködés jelentős mértékű fokozására szólítja fel a partnerországokat a szervezett embercsempész csoportok elleni közös fellépés érdekében.
A szervezett bevándorlási bűnözés felszámolását célzó tervek megvalósítása végett Starmer a csütörtöki magyarországi EPC-találkozón új megállapodásokat ír alá Szerbiával, Észak-Macedóniával és Koszovóval a hírszerzési információk cseréjének bővítéséről és a szakértők együttműködésének szélesítéséről, annak érdekében, hogy meg lehessen állítani azokat a bűnözői csoportokat, amelyek ezeken az országokon át szállítanak veszélyeztetett embereket - fogalmaz tájékoztatásában a londoni miniszterelnöki hivatal.
A Downing Street szerint ezeknek a megállapodásoknak a célja az embercsempészek őrizetbe vétele és üzleti modelljük megtörése.
Starmer a bejelentéshez fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy olyan "bűnözői birodalom" tevékenykedik az európai kontinensen, amelynek működése már Nagy-Britannia nemzetbiztonságát veszélyezteti.
A londoni miniszterelnöki hivatal ismertetése szerint a brit kormányfő a budapesti EPC-csúcson migrációs tematikájú, európai társállamok vezetőinek részvételével tartandó különtalálkozón elnököl, amelyen hangsúlyozza majd, hogy jobb kollektív válaszintézkedésekre van szükség a szervezett bevándorlási bűnözéssel szemben.
Keir Starmer a világ legnagyobb nemzetközi bűnüldöző szervezete, a 196 tagországot számláló Interpol e hét elején Glasgowban tartott közgyűlésén kijelentette: az embercsempészetet ugyanolyan globális biztonsági fenyegetésként kell kezelni, mint a terrorizmust, ezért globális szinten kell egyesíteni az embercsempészet elleni fellépéshez szükséges erőforrásokat, és ugyancsak globális szinten kell megosztani az ezzel kapcsolatos hírszerzési értesüléseket.
Hozzátette: az újonnan létrehozott brit határbiztonsági parancsnokság terrorellenes módszerekkel lép majd fel a szervezett embercsempész bandákkal szemben.
Fotó: Shutterstock