Az Origó kiemeli, Európának kiemelt érdeke, hogy a helyzetet sikerüljön rendezni a nyugat-afrikai országban, hiszen akkora migrációs hullám szakadhat Európára, ami talán még a 2015-ösnél is nagyobb méretű lehet.
Nigerben július végén az elnöki gárda puccsot hajtott végre, megbuktatva Mohamed Bazoum államfőt. A hatalmat Abdourahamane Tiani tábornok vette át hatályon kívül helyezve az alkotmányos rendet. Az ország azonban nem járt jól vele, hiszen a szociális, gazdasági és társadalmi helyzet folyamatosan romlik, mára gyakorlatilag krízishelyzet alakult ki az afrikai államban. Főleg, hogy tavaly novemberben az új vezető egy olyan döntést hozott meg, ami a migráció tekintetében felborította az amúgy is nehéz helyzetet Európa és Afrika között, és
ami így humanitárius katasztrófával fenyeget.
November végén az új nigeri vezetés ugyanis hatályon kívül helyezte 2015-ös migránscsempészet, vagy más nevén bevándorlásellenes törvényét. A jogszabály erős gátja volt a migráció elszabadulásának:
súlyosan büntette a migráció céljából való illegális határátlépést.
Sokan próbáltak Nigerből északra, Tunéziába és Líbiába eljutni, hogy aztán onnan folytassák az útjukat Európába. Ez a fő tranzitútvonal, amelyen a Szaharától délre fekvő afrikai országok lakói észak felé vándorolnak.
Tehát a megpuccsolt vezetés részéről volt egyfajta igény, hogy polgárait az országon belül tartsa, azonban Tiani tábornok ezt elengedte. Az új kormány a szankcionálás feloldása mellett visszavonta az embercsempészek és az illegális bevándorlók ellen hozott ítéleteket, ami erős következményekkel járhat. Szakértők szerint ez
előrevetít egy szubszaharai afrikából érkező migrációs hullámot, amely eláraszthatja a Közép-Mediterrán útvonalat.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy december 8-án a líbiai központi hatóság közleményt adott ki arról, hogy
Nigerből jelentős migrációs hullám indult el, amely várhatóan rövidesen eléri líbiát.
líbiai központi politikai hatóságok arra figyelmeztettek, hogy az elkövetkező napokban és hetekben biztonsági kihívások és veszélyek fenyegethetik az országot a Földközi-tengeren átkelni igyekvő, Líbiába érkező emberek számának várható megduplázódása miatt. A migránsok áthaladása veszélyes fejleményeket fog eredményezni, amelyek hatással lesznek a líbiai nemzetbiztonságra is.
Borítókép: Migránsok Lampedusa szugetén, fotó: Shutterstock