Netanjahut széles körben azzal vádolják, hogy a kormány vallásos jobboldali kabinettagjainak ellenkezése miatt annyi feltételt fűzött a tárgyalásokhoz, hogy lehetetlenné válna a megállapodás. A cikk szerint a koalíciós tagok közölték, hogy kilépnek a kormányból, ha a kormányfő beleegyezik a tűzszünetbe, ami azt jelenti, hogy Netanjahunak hosszú ideje fennálló korrupciós vádakkal kell szembenéznie. A kormánykoalíció a jobboldali Likud párt, a Vallásos Cionisták nevű telepespárt, az ultranacionalista Zsidó Erő (Ocma Jehudit), valamint az európai eredetű ultraortodox askenázik Egyesült Tórapártjából és a keleti ultraortodoxok Sasz pártjából áll.
Kellemetlen beismerni, de Netanjahu csak akkor szorgalmazza az egyezséget, amikor már égnek az utcák – fogalmazott a Haaretznek a miniszterelnök pártja, a Lukid egyik minisztere. „Jelenleg a minsizterelnök jobban fél Ben-Gvir és Smotrich miniszterektől, mint a túszok családtagjaitól” – tette hozzá. Egy másik Netanjahuhoz közel álló tisztviselő azt mondta, hogy a kormányfő attól tart, hogy megismétlődnek a tavalyi tiltakozások, ami a védelmi miniszter, Yoav Gallant menesztése váltott ki, miután kifogásolta Netanjahu igazságügyi reformjait.
Egy másik, a miniszterelnökhöz közel álló forrás azt mondta, hogy az elkövetkező napokban figyelemmel kíséri a közhangulatot, és „addig húzza az időt, ameddig csak tudja”. Joe Biden amerikai államfő szerint közel van a megállapodás a gázai tűzszünetről. Az elnök megállapította, hogy sok a bizonytalanság az ügyben, és azt mondta, a nyilvános információval meg kell várni, amíg a családokat értesítik.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: AFP