„5000 katonát Kolumbiába” – ezek a szavak álltak az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadójának jegyzetfüzetén, amit egy riporter fényképezett le John Bolton Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján. A Venezuelával szomszédos Kolumbia külügyminisztere a feljegyzésre úgy reagált, nem világos Bolton jegyzetének jelentése, és országa továbbra is fenntartja kapcsolatait az Egyesült Államokkal.
„A John Bolton Úrnál található, Kolumbiáról szóló feljegyzéssel kapcsolatban: annak oka és jelentősége nem világos. Kolumbia továbbra is folytatja a párbeszédet az Egyesült Államokkal és együttműködik ezzel a barátságos állammal a különböző bilaterális és globális ügyekben” – reagált Carlos Holmes Kolumbia külügyminisztere.
Donald Trump, amerikai elnök azonban már vasárnap arra figyelmeztette a latin-amerikai országot, hogy az USA nem hagyná válasz nélkül, ha Venezuelában akkreditált diplomatáit sérelem érné, el a hadsereg bevetését sem vetette el. A két ország közötti feszültséget az okozza, hogy az Egyesült Államok kiállt a magát Venezuela elnökévé nyilvánító Juan Guaido mellett, törvénytelennek nevezve a hivatalban lévő elnök, Nicolas Maduro hatalmát. Trump ugyanakkor súlyos szankciókat vetett ki a venezuelai állami olajcégre, amivel jelentősen megcsappanhat az ország kőolaj-exportja az USA-ba.
„John Bolton az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén egy sor intézkedést jelentette be, szankciókat, amelyek egyoldalúak, illegálisak és szembe mennek az erkölcsi normákkal. El akarják lopni a Citgo céget a venezuelaiaktól. Legyetek résen, Venezuela polgárai, az Egyesült Államok ma úgy döntött, ellopja a céget és rátér egy illegális útra” – mondta Nicolas Maduro.
A számos nyugati ország támogatását élvező Guaido közben Maduro lemondását követeli, mondván, az elnök ellopta az államfői hivatalt, amikor tavaly májusban választási csalással került hatalomra. Az ellenzéki parlament vezetője kijelentette, a venezuelaiak nem akarnak külföldi katonai beavatkozást, és a hazai biztonsági erőket is békés eszközök használatára szólította fel.
„Arra kérjük a katonákat, hogy álljanak az alkotmány oldalára. Ne lőjenek békés felvonulókra, és ne nyomják el azokat a fiatalokat, akik szabadságukért és családjukért küzdenek” – nyilatkozta Juan Guaido.
Guaidot az USA-n, Kanadán és a legtöbb latin-amerikai országon kívül az európai országok zöme és Izrael is támogatja. Oroszország és Kína azonban Maduro mellé állt. Szakértők szerint a kialakult válsághelyzetet az dönti majd el, hogy ki szerzi meg az irányítást a hadsereg felett. Venezueláé a világ legnagyobb kőolajkészlete, mégis a csőd szélén áll. A második mandátumát töltő Maduro az elmúlt években gazdasági és politikai krízist teremtett az országban, a lakosság mintegy 86 százaléka éhezik, több millióan pedig elmenekültek.