A békéért Kijevben, Moszkvában, Pekingben, Washingtonban és Floridában.
Orbán Viktor kilenc nap alatt 4 országba látogatott el, hogy békemissziója során.
A béke ügyében tárgyalni azonban ma Európa felvilágosult felén megbocsáthatatlan bűn. Már a kijevi út után is bírálatok özöne zúdult Orbán Viktorra, pedig akkor még szó sem volt moszkvai látogatásról.
Hat uniós tagállam arra készül, hogy bojkottálja az Európai Unió Tanácsának budapesti informális üléseit - erről ír a Magyar Nemzet. A lap szerint a svédek már be is jelentették, hogy a minisztereik kihagyják a találkozók egy részét.
Az előző tanácsi elnökséget betöltő Belgium miniszterelnöke, pedig úgy fogalmazott, a bizalom a mélyponton van. Az elnökség alatt „minden nap ki kell érdemelned a bizalmat. Jelenleg ez a bizalom eltűnt” –tette hozzá.
Még egyes vezetők bizalmukat vesztették és hátráltatni szeretnék a magyar kormányfő béke iránti törekvéseit, egyre többen állnak ki Orbán Viktor mellett. Például a szlovák miniszterelnök.
„Nem hittem a szememnek, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel tettek, amiért szuverén politikusként úgy döntött, hogy ellátogat Ukrajnába, Oroszországba és Kínába, hogy békekezdeményezéseket népszerűsítsen. Ez egyszerűen nem megengedett”- jelentette ki a szlovák kormányfő.
Robert Fico hozzátette: Ha azért ment volna, hogy meggyőzze az embereket arról, hogy a két szláv népnekmég intenzívebben kellene egymást gyilkolniuk, talán valaki jelölte volna őt a Nobel-békedíjra.
Szintén kiáll a békemisszió mellett az olasz kormnyfő. Giorgia Meloni úgy fogalmazott: Nyilvánvaló, hogy ha egy kezdeményezés reményt ad a békére és a diplomáciára, akkor azt meg kell szervezni. De a korábban mindenkinél háborúpártibb nyilatkozatokat tevő francia elnök is irányt váltott. Emmanule Macron szerint nagyon hasznosak voltak Orbán Viktor találkozói.
Ennek ellenére nem enyhül a globális háborús pszichózis. Hiába igyekezett a béke ügyét a NATO-csúcsra is bevinni a magyar kormányfő, a szövetség tagjainak többsége továbbra is háborúpárti. Ez elemzők szerint abból is látszik, hogy a NATO-főtitkár a legnagyobb vívmánynak azt látja, hogy még több pénzt és fegyvert küldenek a háborúba.
"Több finanszírozás, több katonai támogatás, több biztonsági megállapodás és szorosabb együttműködést jelent a NATO-tagság felé. Ez egy nagyon erős csomagot jelent Ukrajna számára. Ukrajna jövője a NATO-ban van" - jelentette ki Stoltenberg.
Volodimir Zelenszkij kijelentette: Kijev mindent megtesz a jövőben is azért, hogyha meghívást kap a NATO-tól, taggá válhasson.