Egy hajszálon múlt, hogy sikerült elkerülni az Egyesült Államok kormányzati leállását. A Demokrata Párt és a Republikánus Párt tagjai ugyanis az utolsó pillanatban állapodtak meg a finanszírozás átmeneti folytatásáról.
Az átmeneti büdzsé azért vált szükségessé, mert a pénzügyi év szeptember 30-án lezárult, és a következő 12 hónapra egyelőre nincs végleges költségvetése az amerikai szövetségi kormánynak.
A költségvetést a republikánus képviselőházi tagok egy része elutasította, így a szükséges többség a demokraták jelentős részének átszavazásával jöhetett csak létre.
Az alkuból kimaradt Ukrajna finanszírozása, de a pártok megállapodtak abban, hogy ezt a következő hetekben tovább tárgyalják majd. Itt egy hat milliárd dolláros katonai segélyről van szó.
Joe Biden elnök megígérte, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatja Ukrajnát.
"Semmilyen körülmények között nem hagyhatjuk, hogy a Washington Ukrajnának nyújtott támogatása megszakadjon. Kezeskedem afelől, hogy eljutunk odáig, hogy meg fogjuk csinálni. Biztosítani akarom szövetségeseinket, hogy számíthatnak a támogatásunkra, nem fogunk csak úgy kisétálni" - mondta az amerikai elnök.
Az Egyesült Államok eddig mintegy 46 milliárd dollárnyi katonai támogatást nyújtott Ukrajnának.
Biden most további 24 milliárd dollárt kért, az elmúlt hónapokban pedig az USA megígérte a 300 kilométer hatótávolságú ATACMS rakétarendszerek leszállítását, valamint Abrams harckocsikat is küldött Kijevbe.
A keményvonalas republikánusok ellenzik a további katonai segítségnyújtást, sokan pedig nyíltan ellenzik az amerikai elnök hozzáállását a háborúhoz.
Matt Gaetz floridai kongresszusi képviselő szombaton azt mondta újságíróknak, hogy „a kongresszusból már engedélyezett finanszírozás valahol a több mint elég és a túl sok között van”.
Marjorie Taylor-Green, GeOrgia állam képviselője pedig úgy fogalmazott, hogy már túl sok segélyt utaltak ki Kijevnek, hozzátéve, hogy "Ukrajna nem az USA 51. tagállama".
A szombati ideiglenes költségvetési megállapodás tükrözi a republikánusok egy részének a háború finanszírozásával szembeni egyre nagyobb ellenállását.
Republikánus többség irányítja az amerikai képviselőházat, míg a demokraták vékony többséget élveznek a szenátusban. A költségvetés elfogadásához pedig mindkét ház támogatására szükség van.