Nem sikerült megállapodni a francia és a brit halászoknak, hiába ültek le Londonban. Azért tört ki a kagylóháború a két ország között, mert más halászati szabályok vannak érvényben. A franciák szerint a britek kihasználják a náluk érvényben lévő halászati tilalmat és lefölözik a normandiai partoknál a kagylótermést. A feszültség odáig fajult, hogy a augusztusban a francia halászok blokád alá vették a lelőhelyeket, hogy akadályozzák a britek munkáját.
„A britek 10-szer annyi kagylót tudnak kifogni, mint mit. Ezeknek a hajóknak 40-50 hálója van idén az írek a mi oldalunkra álltak és együtt űztük el a briteket” - mesélte egy halász.
A franciák felajánlották a brit halászoknak, hogy 15 méterrel közelebb jöhetnek a francia területen, de ezt nem fogadták el. A francia halászati szövetség erre azzal rukkolt elő, hogy a kagylók helyett 50 tonna tőkehal halászására adnak engedélyt, de ez sem volt meggyőző. A cérna azután pattant el, hogy az angol hajók a kifogott kagylókat az európai piacokon adják el.
„Nem sokáig tudják ezt már megcsinálni a britek, 2019-ben elhagyják az Európai Uniót és akkor vége lesz ennek a rablásnak. Nem jöhetnek többet” - mondta egy másik halász.
Jövő márciusig marad a kakaskodás a normandiai partoknál, pedig Nagy-Brittaniában a lakosság jóformán nem eszik kagylót, Franciaországban ugyanakkor nagyon sok fogy belőle.