A Déli Áramlat Oroszországból indult volna, a gáz a fekete tengeren át Bulgáriába, majd onnan észak felé Szerbia és Magyarország érintésével érkezett volna az Európai Unióba. A cél: Ukrajna kiiktatása volt, vagyis, hogy az energiaellátás ne Kijev döntésétől függjön, a gázviták miatt az elmúlt években ugyanis Ukrajna többször elzárta a csapokat. A beruházás leállítását Törökországban jelentette be az orosz elnök. „Szerintem az Európai Unió álláspontja ebben a kérdésben negatív volt. Semmilyen formában nem segítette ezt a projektet, inkább akadályozta. Ha Európa nem akarja megvalósítani, akkor nem valósítjuk meg” – jelentette ki Vlagyimir Putyin.
A gázvezeték-rendszer a tervek szerint a Fekete-tenger alatt húzódott volna, ehhez azonban Bulgária jóváhagyására is szükség lett volna. Az Európai Bizottság nyomására azonban Szófia nem állt ki az elképzelés mellett. Brüsszel elsősorban azért kifogásolta a projektet, mert a vezetéket üzemeltető Gazprom nemcsak tulajdonosa, de üzemeltetője is lett volna a Déli Áramlatnak. Ez pedig uniós szabályokba ütközik. „Ha Oroszország eleget tesz az európai jogszabályoknak nem tudom elképzelni, hogy bárkinek is ellenvetése lett volna ezzel a beruházással szemben. Eddig a pontig azonban Oroszország nem adott semmilyen jelzést, hogy eleget kívánna tenni az EU-s szabályoknak” – mondta Rosen Plevneliev bolgár elnök.
Az Európai Bizottság szerint még nem lefutott az ügy, folytatnák a tárgyalásokat december 9-én. „Amikor azt mondom, hogy az unió álláspontja nem változott akkor ez azt jelenti, hogy bármi ami az unió területén zajlik és uniós partnerekkel történik az unió jogszabályai szerint kell, hogy működjön. Oroszország döntése vagy bejelentése azt jelenti, hogy sürgőssé vált számunkra, az unió energiabiztonsága szempontjából, hogy ne csak az útvonalakat kelljen újraszervezni, hanem a forrásokat is” – mondta Federica Mogherini az európai unió külügyi főképviselője.
Szerbia: A nagyhatalmak játszmáit fizetjük
A szerb miniszterelnök nem örült az orosz bejelentésnek. „Úgy hisszük, hogy a Déli Áramlat gyümölcsöző volt Szerbia számára és a legerősebb nyomás ellenére sem tántorodtunk el. A nagyhatalmak játszmáinak az árát fizetjük most, de a szerb lakosságnak nem kell tartania a téltől: megoldjuk a gázellátást az országban” – szögezte le Aleksandar Vucic.
Mire használható az eddig befektetett munka?
Magyarországnak eddig négymilliárd forintjába került a Déli áramlat magyar szakaszának előkészítése. „Elkezdődtek bizonyos tervezési előkészületi munkák, felépítettünk egy szervezetet, fele-fele álltuk ezeket a költségeket a Gazprommal. Ha nem valósul meg ez a projekt, kérdéses, hogyan és milyen mértékben használhatók egyéb projektek szempontjából” – mondta Harmati György, az Magyar Villamos Művek Zrt. stratégiai igazgatója.
Szijjártó: Új energiaellátási lehetőségeket kell keresni
A magyar külügyminiszter Brüsszelben a NATO külügyminiszteri találkozója előtt reagált a történtekre. Azt mondta: Magyarország tudomásul veszi Moszkva döntését, de a hosszú távú energiaellátás biztonsága érdekében új lehetőségeket kell keresni. Szijjártó Péter azt sem zárta ki, hogy Azerbajdzsánból a déli folyosón keresztül érkező gáz jusson el Közép-Európába.