Van visszaút a brexitből. Több brit politikus, jogi szerv és a skót bíróság annak megválaszolására kérte az uniós bíróságot, vajon egy tagállam, amely az uniós szerződéssel összhangban értesítette az Európai Tanácsot kilépési szándékáról, egyoldalúan visszavonhatja-e ezt a bejelentést, és ha igen, akkor milyen feltételek mellett.
„Amikor egy tagállam értesíti az Európai Tanácsot, hogy ki kíván lépni az Európai Unióból, az uniós egyezmény 50. cikkelye lehetővé teszi az EU-ból való kilépés szándékáról szóló bejelentés egyoldalú visszavonását mindaddig, amíg a kilépési megállapodást hivatalosan meg nem kötötték, feltéve, hogy az EU-tagság visszavonásról az érintett tagállam alkotmányos követelményeinek megfelelően dönt, és arról hivatalos értesítést küld az Európai Tanácsnak” – erősítette meg Manuel Campos Sanchez-Bordona, az Európai Bíróság főtanácsnoka.
A brit igazságügyi miniszter azt hangsúlyozta, kormányváltás esetén is végig kellene vinni a kilépést.
„Nincs egyoldalúan joga egyik pártnak sem, hogy megszüntesse ezt a megállapodást. Ez azt jelenti, hogyha nem lehet más megállapodást elérni az elfogadási időszakban, akkor a protokoll életbe lép és a nemzetközi jog szerint életbe lép akkor is, ha a tárgyalások megrekednek” – mondta Geoffrey Cox.
A brit parlament alsóházában közben meghallgatták a brit jegybank vezetőjét, aki arról beszélt: a font is megérezheti a döntést.
„Jelenleg, ami be van árazva most a deviza árfolyamba, az lehetséges végkifejletek száma. Tehát, ha mondjuk jobb lesz a kilépés módja, onnantól a font árfolyama emelkedni fog, ha rosszabb, akkor további zuhanásra lehet számítani. És általában minél nagyobb a gazdasági kilengés annál gyengébb lesz az árfolyam” – magyarázta Mark Carney.
Carney szerint felfordulást okozhat a brit kikötők forgalmában, és meredek élelmiszer drágulással járhat, ha Nagy-Britannia szabályozatlan körülmények mellett lép ki az Európai Unióból.