Először kétezer montenegrói állampolgárt oltanak be azokkal a Szputnyik V vakcinákkal, amelyeket Szerbia ajándékozott szomszédjának. Az immunizáció akkor folytatódhat a 620 ezres Montenegróban, amikor február végén megérkezik a kínai Sinopharm 30 ezer adag oltóanyaga - közölte Jelena Borovinic Bojovic egészségügyi miniszter.
A Nyugat-Balkánon ezzel az Adria-parti állam lesz az utolsó előtti ország, ahol elkezdődhet az immunizáció. Koszovó az egyetlen ország a térségben, ahol még nem kezdődött meg a lakosság beoltása.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma vasárnapra Szerbiában 2442-vel 434 122-re, Koszovóban 292-vel 65 982-re, Észak-Macedóniában 449-cel 99 067-re, Montenegróban 481-gyel 71 593-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 512-vel 128 102-re növekedett.
A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 15-tel 4321-re, Koszovóban hárommal 1571-re, Észak-Macedóniában tízzel 3047-re, Montenegróban héttel 944-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 16-tal 5085-re nőtt.
Már az AstraZeneca védőoltása is elérhető Szerbiában
Megérkezett a brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina első szállítmánya vasárnap Szerbiába, ezzel már négyféle koronavírus elleni oltóanyag érhető el az országban.
A 150 ezer adag vakcinát Indiában gyártották és a Turkish Airlines török légitársaság gépével érkezett vasárnap reggel Belgrádba. A szállítmány átvételénél Aleksandar Vucic szerb elnök is jelen volt, aki kiemelte: Belgrád jó áron vásárolta meg az oltóanyagot. Hozzátette: a következő három hónapban további 150 ezer adag érkezik a készítményből.
A nyugat-balkáni országok közül Szerbia az első, ahol elérhető az AstraZeneca-oltás.
Szerbiában az interneten és telefonon is lehet regisztrálni a védőoltásra. Az országban élők az orosz Szputnyik vakcina, valamint a kínai Sinopharm, a német-amerikai Pfizer/BioNTech, a svéd-brit AstraZeneca és az amerikai Moderna védőoltása közül választhatnak, ám utóbbi egyelőre nem érhető el az országban.
A hivatalos adatok szerint eddig több mint 1,1 millió adag vakcinát adtak be a lakosságnak, ennek körülbelül negyedét már újraoltásra használták. A legtöbben a Sinopharm vakcináját kapták meg, a második helyen a Szputnyik V áll, míg a legkevesebb adagot a Pfizer/BioNTech oltásából használták fel. A sorrendiség oka, hogy a legtöbb oltóanyagot Szerbia Kínától és Oroszországtól szerezte be.
MTI