Mohamed bin Szalmán elsőként adatta be magának pénteken a koronavírus elleni vakcinát Szaúd-Arábiában
A 35 éves trónörököst tartják az ország tulajdonképpeni "erős emberének".
Az SPA helyi hírügynökség Twitteren tett közzé videót az eseményről, közölve, hogy a trónörökös immunizálása részét képezi az egészségügyi minisztérium által kidolgozott országos oltási tervnek, amelynek keretében a lakosság mintegy 70 százalékának akarják beadni a vakcinát a jövő év végéig. Az oltóanyagot ingyenesen biztosítják a királyság állampolgárainak és tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi lakosainak.
A szunnita királyság december közepén engedélyeztette az új típusú koronavírus ellen a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett vakcinát.
A 34 milliós országban a járvány kezdete óta 361 903 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván, és 6168 a kór halálos áldozatainak száma.
Világszerte több vezető politikus is megkapta már a vakcinát, hogy ezzel meggyőzze a helyi közvéleményt annak biztonságosságáról, így például a 78 éves Joe Biden megválasztott amerikai elnök, a 71 éves Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, a 45 éves Ana Brnabic szerb kormányfő.
A 66 éves Andrej Babis cseh miniszterelnök vasárnap, az oltási kampány megindultával készül beadatni magának a vakcinát.
A 34 éves Sebastian Kurz osztrák kancellár, valamint a 49 éves Justin Trudeau kanadai miniszterelnök viszont úgy döntött, hogy akkor oltatja be magát, amikor a saját korcsoportja kerül sorra a nemzeti kampány során.
"Nem tartozunk a 80 év felettiek csoportjába" - válaszolta Kurz arra az újságírói kérdésre, hogy az osztrák kabinet tagjai miért nem kapták még meg a vakcinát.
Aknára futott és kisebb károkat szenvedett egy teherhajó a Vörös-tengeren
Aknára futott és kisebb károkat szenvedett egy teherhajó a Vörös-tengeren pénteken - közölte a Szaúd-Arábia vezette katonai koalíció, amely a húszi lázadók ellen harcol Jemenben.
Az al-Arabíja szaúdi televízió szerint a koalíció a húszikat vádolja a tengeri akna kihelyezésével a Vörös-tenger déli részén. Hozzátette, hogy a robbanásban senki sem sérült meg a teherhajó fedélzetén.
Az iráni támogatást élvező jemeni felkelők egyelőre nem reagáltak.
December elején a koalíció megsemmisített két, robbanószerrel megrakott hajót a térségben. A "robbanóbárkákat" állítólag szintén a húszik indították útjukra.
A jemeni kormány ellen lázadó húszik jó ideje veszélyeztetik a hajózás biztonságát a Vörös-tengeren. Robbanószerrel megrakott bárkákon kívül gyakran víziaknákat telepítenek, amelyek - szaúdi közlések szerint - iráni gyártmányúak. A sivatagi királyság rendre azzal vádolja Iránt: fegyverekkel, rakétákkal, lőszerrel támogatja a húszikat, hogy "megzavarja a térség stabilitását".
Jemenben hat éve dúl belháború a kormány ellen lázadó húszik és a szaúdi száműzetésben élő Abed Rabbó Manszúr Hádi jemeni elnökhöz hű erők között, amelyeket 2015 óta támogat a Szaúd-Arábia által vezetett koalíció. A szunnita Szaúd-Arábia attól tart, hogy regionális riválisa, a síita Irán komolyabban megveti lábát az Arab-félszigeten a szintén síita vallású húszik térnyerése révén.
Izrael légi csapásokat mért a Hamász létesítményeire a Gázai övezetben
Az izraeli légierő a Hamász palesztin iszlamista szervezet létesítményeit bombázta a Gázai övezetben szombatra virradóra.
Az izraeli hadsereg a Twitteren közölte, hogy a többi között egy rakétákat gyártó üzemet, föld alatti létesítményeket és egy katonai támaszpontot támadtak.
A légi csapásokat megelőzően az övezetből rakétákat lőttek ki Izrael déli részeire.
"Miközben világszerte a családok a karácsonyfák körül ülnek, Izrael déli részén a családok légvédelmi óvóhelyekre igyekeznek" - áll a közleményben, amely szerint két rakétát a Vaskupola légvédelmi rendszer megsemmisített.
"A Hamász fogja viselni a Gázai övezetből kiinduló terror következményeit" - olvasható a hadsereg mikroblogján megjelent üzenet végén.
Izrael és a Hamász között három hadművelet és számos kisebb összecsapás zajlott a Hamász 2007-es gázai erőszakos hatalomátvétele óta. Egyiptom közvetítésével Izrael tűzszünetet kötött a gázai iszlamista szervezettel, amely megígérte az Izrael elleni támadások felfüggesztését cserébe a Katar biztosította pénzsegélyekért.
A Gázai övezetben több palesztin fegyveres csoport működik, de Izrael a terület felett uralmat gyakorló Hamászt tekinti felelősnek minden onnan indított offenzíváért, és általában katonai célpontok elleni légi csapásokkal válaszol a Gázából kilőtt rakétákra.
MTI