A külügyminiszter megjegyezte ugyan, hogy a fegyverszünet "nem tökéletes", de derűlátóan nyilatkozott a tálibokkal kötendő csapatkivonási megállapodást illetően. Mint fogalmazott: a fegyverszünet "történelmi esélyt" kínál, és Afganisztán és az Egyesült Államok "nagy politikai lehetőség" előtt áll".
Pompeo leszögezte: az afganisztáni békemegállapodást nem lesz könnyű tető alá hozni, de ez az afganisztáni felek dolga. A tárcavezető megerősítette: az egyeztetések során megállapodtak a tálibokkal abban, hogy lemondanak a terrorizmusról.
A részleges tűzszünet szombaton lépett életbe, és amennyiben tiszteletben tartják, megnyílhat az út a megállapodás előtt. Ennek aláírását a felek - az amerikai kormányzat és a tálibok képviselői - a katari fővárosban, Dohában tervezik február 29-én. Bár Pompeo a sajtókonferencián azt mondta: Washington csakis akkor írja alá, ha a fegyverszünetet valóban tiszteletben tartják, és csökken az erőszak is.
A terv lehetővé tenné, hogy az afganisztáni politikai szereplők között megkezdődhessenek a béketárgyalások, és az Egyesült Államok is megkezdhesse katonái fokozatos kivonását az országból. Az amerikai védelmi minisztérium tavaly ősszel dolgozta ki a csapatkivonás tervét, s ezt Donald Trump amerikai elnök decemberben nyilvánosan is bejelentette. A tervek szerint 8600 amerikai katona maradna afgán földön. Ezt a jelenleg Indiában tárgyaló Trump a kíséretében lévő újságíróknak megerősítette. Az elnök a hét végén - mielőtt Indiába indult - megerősítette azt is, hogy akár személyesen is részt venne a megállapodás aláírási ceremóniáján.
Pompeo kérdésre válaszolva sem akart állást foglalni az afganisztáni elnökválasztási vitában. A választást ugyanis Asráf Gáni nyerte meg, de vetélytársa, Abdullah Abdullah vitatja az eredményt. "Afganisztánnak érvényes alkotmánya van, s mi bízunk benne, hogy ezt a szabad és tisztességes választásokkal tiszteletben is tartják" - fogalmazott Pompeo. Konkrétumok említése nélkül megjegyezte ugyanakkor, hogy vannak, akik szerinte szeretnék kisiklatni a békefolyamatot, mert a jelenlegi helyzet fenntartása lenne az érdekük, de Washington - mint fogalmazott - "ezt nem fogja megengedni nekik".
MTI