Pompeo tárgyalóasztalhoz ült Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökössel is, körútjának következő állomása pedig az Egyesült Arab Emírségek lesz. E két országot indulása előtt - újságíróknak nyilatkozva - "két nagyszerű szövetségesnek" nevezte.
A miniszteri küldöttséggel utazó egyik magas rangú tisztségviselő újságíróknak elmondta, Washington az Őrszem (Sentinel) elnevezésű nemzetközi programmal szeretné biztosítani a Hormuzi-szoros védelmét, aminek elsősorban az iráni támadások kivédése lenne a feladata. A tisztségviselő elmagyarázta, hogy a programhoz anyagilag több ország járulna hozzá, de nem említette, melyek azok. Hozzátette, hogy elsősorban kamerákkal, távcsövekkel és hajókkal biztosítanák a rendet a szorosban.
A tisztségviselő leszögezte azt is, hogy Pompeo és Szalmán király találkozóján nem került szóba az októberben meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi, akinek az ügye világszerte nagy felháborodást keltett, és sokan - a többi közt Agnes Callamard, az ENSZ jelentéstevője - a trónörököst tartják a felbujtónak.
Hétfőn Abbász Múszavi iráni külügyi szóvivő bírálta az Irán elleni koalíció létrehozására tett erőfeszítéseket. Hangsúlyozta, hogy az ilyen próbálkozások kudarcra vannak ítélve, ahogy korábban más hasonló törekvések is megbuktak: "Irán nagy befolyással bíró ország, nemcsak régiós szinten, de távolabb is, nem lenne egyszerű feladat egy koalíciót létrehozni ellene" - jelentette ki.
Úgy vélte továbbá, hogy Washingtonból az elmúlt napokban számos ellentmondó nyilatkozat érkezett, ezért Teherán már nem foglalkozik velük, az iráni vezetés számára egyedül a washingtoni irányvonal a fontos.
Irán csütörtökön kilőtt egy amerikai katonai felderítő drónt, állítása szerint saját légterében. Washington indokolatlannak nevezte az incidenst, amelyre szerinte nemzetközi légtérben került sor, az Ománi-öblöt a Perzsa(Arab)-öböltől elválasztó Hormuzi-szoros felett. Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy támadást tervezett Irán ellen az amerikai drón lelövése miatt, de ezt percekkel a csapásmérés előtt leállította a lehetséges halálos áldozatok miatt.
Ugyancsak júniusban - eddig ismeretlen körülmények között - két tartályhajó sérült meg az Ománi-öbölben, nem messze az iráni partoktól, szemtanúk több robbanásról is beszámoltak. Washington egyértelműen Iránt tette felelőssé a történtekért, Teherán azonban határozottan tagadta a vádakat.
A világ olajának mintegy 20 százalékát a Hormuzi-szoroson keresztül szállítják.
MTI