A nemzeti zászló mellett valószínűleg az amerikai kémprogramokat is megörökölte a mexikói államfő, amikor tavaly átvette a hatalmat az elődjétől. Az amerikai titkosszolgálat állítólag 2008 óta gyűjt adatokat a déli szomszédnál.
„A kormányunk megkezdte a diplomáciai előkészületeket az ügy kivizsgálására. Az elnök elrendelte a nyomozást, aminek célja a bizonyítékok összegyűjtése. Azt is kiderítjük, hogy a lakosság is része volt-e a megfigyelésnek. Minderről az amerikai partnereinket is tájékoztattuk” – mondta Miguel Angel Osorio Chong mexikói belügyminiszter.
Franciaországban hétfőn robbant ki a botrány az amerikai lehallgatások miatt. Itt a lakosság volt a célpont: állítólag 70 millió francia telefonbeszélgetésről és több millió franciaországi számítógép tartalmáról vezetnek nyilvántartást Amerikában. Az Egyesült Államok titkosszolgálatának vezetője szerint a gyanú alaptalan. Ezt mondta telefonon francia kollégájának Barack Obama elnök is.
John Kerry külügyminiszter pedig személyesen próbálta hűteni a kedélyeket Párizsban. „Folytatjuk a kétoldalú együttműködést francia partnereinkkel, hogy válaszoljunk minden kérdésre, ami az amerikai kormányzati szervek működésével kapcsolatos. Ennek a részleteibe nem akarok belemenni. Természetes, hogy minden ország megtesz mindent az állampolgárai védelme érdekében” – mondta Kerry.
Az amerikai lehallgatások kivizsgálását korábban a német kormány és a brazil elnök kezdeményezte, miután valószínűvé vált, hogy az amerikai titkosszolgálat azokban az országokban is megfigyelt embereket.