Sorra dőlnek a meleg rekordok Európa nagyvárosaiban, nem ritka a 41 fok feletti hőmérséklet sem. Párizsban az Eiffel torony melletti szökőkutat használták ideiglenes strandként az emberek. A francia fővárosban a hőmérséklet elérte a 42 Celsius fokot. A meteorológiai szolgálat húsz megyében rendelte el a legmagasabb hőségriasztást. Országszerte eddig öt halálesetet jelentettek az extrém meleg miatt.
Óvatosságra intik a hőség miatt az utasokat a londoni pályaudvaron. A brit fővárosban mért 37.7 fokos hőmérséklet miatt csökkentett sebességgel közlekedtek a vonatok, a késések miatt hatalmas tumultus alakult ki a peronokon.
A Hyde Park is megtelt emberekkel. Sokan a közeli tóban próbálnak hűsölni. A lakosság szerint a rekord meleg egyértelműen a klímaváltozással köthető össze.
,,Nem foglalkoztam vele eddig, de szerintem ez a klímaváltozás miatt van. Évről évre érezhetően sokkal melegebb van, sorra döntjük a rekordokat.'' - mondta egy londoni férfi.
Belgiumban is közel kétszáz éves rekord dőlt meg. Az általában hűvös északi tartományokban 40 fokot mértek, ezért története során először adta ki a vörös riasztást a belga meteorológiai szolgálat. A hőség itt is főként a közlekedésben okoz gondot, vonatsínek károsodtak meg.
,,A sínekben különböző szenzorok vannak, amelyek ekkora hőséget nem biztos, hogy kibírnak. Ha ez megtörténik, az nagy gondot jelent, mivel nem kapunk adatokat arról, hogy melyik vonat hol tart. Így nem futhatnak a szerelvények biztonságosan.'' - mondta a belga vasúti társsaság szóvivője, Thomas Baeken.
A magas hőmérséklet miatt apadnak a folyók és a tavak, ezért sok helyen korlátozni kell a hajók közlekedését is. Franciaországban a Landes tóból a halakat mentik a vízügyi szakemberek. Az Meteorológiai Világszervezet szóvivője aggasztónak nevezte, hogy az Európán végigvonuló hőhullám Grönland felé tart. A forróság következtében ugyanis a sziget jégtakarója fokozottan olvadhat.
"Az elmúlt hetekben a grönlandi jégtakaró gyors ütemű olvadását tapasztalhattunk. Csak júliusban mintegy 160 milliárd tonna jég veszett el a felszíni olvadás miatt. Ez körülbelül 64 millió olimpiai úszómedencényi víztömegnek felel meg." - mondta a szervezet szóvivője.
A grönlandi jégtakaró a globális klímarendszer kulcsfontosságú eleme, olvadása a tengerszint emelkedéséhez és kiszámíthatatlan időjáráshoz vezethet.
HírTV