Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Európai Unió 2024-es költségvetését, ami rekordméretűre sikeredett: a teljes összege 189,4 milliárd eurós kötelezettségvállalás, a kifizetések összege pedig 142,6 milliárd euró. Soknak tűnik? Az is, de
sikerült az első tervezetekhez képest 5,6 milliárd eurót lefaragni belőle.
A szerdai szavazás volt az utolsó lépés a költségvetési procedúrában, így hát itt már érdemes volt az MCC Brussels szakértőinek segítségével szétszálazni a dolgokat, hogy kinek-mire-mennyi jut.
Érdekes csomag: „Igazság-minisztérium”, katonai mobilitás, „fektcsekkerek” és miegymás
A 2024. évi költségvetésről szóló uniós sajtóközlemény kiemelte, hogy 250 millió euróval több jut humanitárius segítségnyújtásra, 10 millióval több a katonai mobilitásra, 4,5 millióval több pedig az európai uniós jogok és értékek programra, amivel védeni és népszerűsíteni akarják a különféle uniós szerződésekben leszögezett jogokat és értékeket. Hogyan?
„Nemzeti és transznacionális szinten tevékenykedő civil társadalmi szervezetek támogatása révén”.
Kísérleti projekteknek és előkészítő intézkedéseknek is sikerült jópár milliót elkülöníteni. Például 3,1 millió euró jut az „Európai Narratívák Megfigyelőközpontjára, a dezinformáció elleni küzdelem érdekében”.
9 millió euró jut „Az európai nyilvánosság: új online médiakínálat a fiatal európaiak számára” c. projektre, ahogy 2,6 millió euró jut az oroszoknak, pontosabban az orosz háztartások „megbízható információkkal való ellátására”. De európai háztartásoknak is szeretnének segíteni a „megbízható” információ elérésében, ugyanis 1,6 millió eurót fordítanának egy európai tényellenőrző hálózatra, hogy ezzel küzdjenek a dezinformáció ellen.
Lesz 2,9 millióból médiaszabadság központ, ahogy másik 3 millióból újságírás és médiafesztiválra is futotta.
1,5 millió pedig arra kell, hogy dokumentálják a munkaidő szervezésével és csökkentésével kapcsolatos „jógyakorlatokat” Európában.
809 millió euró jut a Frontex számára, 9,1 millió pedig a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének.
57,6 millió euró jut „az Unió demokratikus életében való részvétel” növelésére, összesen 159,6 millió euró jut hasonló programokra.
Fizetésemelésre pedig 186,7 millió euró jutott, így összesen már több mint 3,5 milliárd forint jut juttatásokra. A legtöbb ebből az EU Bizottság személyzetének megy majd, 2,5 milliárd euró. Az európai parlamenti képviselőknek pedig 92,7 millió euró jutott, ahogy 8,8 millió euró jutott az EU Parlament sofőrjeinek is.
Vannak érthető és logikus részek is azért
A sok „érdekesség” mellett jutott azért fejlesztésre és vállságkezelésre is: az EP-képviselők 666,5 millió euróval megnövelték az ukrajnai háború következményeinek és a globális kihívások kezeléséhez, valamint a fiatalok, köztük a fiatal gazdálkodók támogatásához elengedhetetlen programok és szakpolitikák finanszírozását. Emelték emellett a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő programok finanszírozását, az antiszemitizmus elleni küzdelmet és a zöld átmenetre irányuló erőfeszítések megerősítését szolgáló programok költségvetését is.
Többek között 250 millió euróval növekedtek a humanitárius segítségnyújtásra szánt összegek, 150 millió euróval a szomszédsági, a fejlesztési és nemzetközi együttműködési programok költségvetése, 85 millió euróval a Horizont Európa program, 30 millió euróval a közlekedési infrastruktúra, 60 millió euróval az Erasmus+ program, 20 millió euróval a LIFE program éves finanszírozása. A fiatal mezőgazdasági termelők támogatása 20 millió euróval lett több, 10 millió euróval nőtt az uniós polgári védelmi mechanizmus és 10 millió euróval a katonai mobilitás támogatása.