Tizenkét órán keresztül vitáztak az uniós belügyminiszterek Luxemburgban. A maratoni hosszúságú ülés végén a tárcavezetők úgy döntöttek: kötelezővé tennék a migránsok kötelező szétosztását a tagállamok között.
„Innentől kezdve tehát, hogyha ez a jogalkotási folyamat végigmegy, a tagállamoknak nem lesz beleszólása abba, hogy pontosan kik is fognak élni az ő területükön. Hanem egy uniós elosztási mechanizmus révén lényegében maguk az illegális migránsok vagy az őket Európába szállító embercsempészek fogják eldönteni azt, hogy Európában kik laknak” – hangsúlyozta a döntés kapcsán Rétvári Bence.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hozzátette: hazánk Lengyelországgal együtt végig ellenezte a javaslatot.
Bár a megállapodás lehetővé teszi, hogy a tagországok megtagadják a befogadást, azonban ez esetben fizetniük kell az Uniónak. Minden egyes bevándorló után 22 ezer eurót, azaz 8 millió forintot.
A politikus továbbá aránytalannak nevezte a határnál történő eljárások mértékét is. Rétvári Bence emlékeztetett: Magyarország többször kérte, hogy az EU járuljon hozzá a határvédelem költségeihez.
„Míg más országoknak csak pár százalékát kell vállalniuk az összes határ menti eljárásnak és kapacitásnak, addig Magyarország majdnem a harmadát biztosítja az összes európai uniós kapacitásnak” – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Hollik István, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a döntés után emlékeztetett: 2016-ban Ujhelyi István még az MSZP-DK európai parlamenti delegációjának vezetőjeként azt állította: az unió kötelező kvótarendszerének elképzelése semmi más, csak álprobléma.
Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán rámutatott: Brüsszel visszaél a hatalmával és erőszakkal akar Magyarországból bevándorlóországot csinálni.
Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője Híradónknak értékelte a kialakult helyzetet: