Történelmi pillanatok: sorra gratuláltak a kormánypárti képviselők Zoran Zaev macedón miniszterelnöknek, miután sikerült elérnie, hogy hazája új neve hivatalosan is Észak-Macedónia legyen. Ezzel véget ért a szomszédos Görögországgal 27 évig tartó névvita. Az új név biztosíték a görögöknek, hogy Szkopje nem tart igényt az észak-görögországi Makedónia nevű tartományra.
„Észak-Macedónia állampolgárainak személyes és úti okmányait macedón nyelven állítják ki, cirill átírással, a macedón anyanyelvűek számára. A más hivatalos nyelvet beszélők számára a másik nyelven is kitöltik a dokumentumokat” – mondta Zoran Zaev.
A névváltoztatásról szóló alkotmánymódosítást 81 igennel, ellenszavazat nélkül fogadta el a szkopjei parlament. Az ellenzéki képviselők székei üresen maradtak, ők bojkottálták a szavazást.
A voksolást megelőző napokon, és a szavazás idején is a parlament előtt tüntető ellenzéki hívek árulónak tartják a szkopjei kormányt, amiért az megegyezett a görögökkel.
„Tudom, hogy macedón vagyok, és azt is, hogy senki sem kényszeríthet, hogy más legyek, mint macedón” – mondta egy tüntető.
Most, hogy a szkopjei törvényhozás elfogadta a névváltoztatásról szóló alkotmánymódosítást, már csak a görög parlamentnek kell jóváhagynia a két ország között tavaly júniusban kötött megállapodást, hogy megkezdődhessen a macedónok NATO- és EU-csatlakozási folyamata.
A görög miniszterelnök telefonon gratulált macedón kollégájának. Alekszisz Ciprasz egy nappal korábban Angela Merkellel együtt méltatta a Szkopjével kötött egyezséget. A görög kormányfő úgy látja, ez a második legjelentősebb politikai teljesítménye, az után, hogy kivezette hazáját a nemzetközi mentőcsomagok korszakából.
„A tavaly júniusban Macedóniával kötött egyezség nagyon fontos előrelépés a stabilitás, biztonság és gazdasági növekedés szempontjából, és szerintem mintául szolgálhat a jövőbeli egyezségekhez is” – mondta a görög kormányfő.
Ha az athéni parlament is igent mond a macedónokkal kötött alkura, Görögország a jövőben nem hátráltatja a vétójával az északi szomszéd euroatlanti integrációját. A Ciprasz-kabinetnek szűk, mindössze háromfős többsége van a törvényhozásban, ráadásul a koalíció egyik pártjának vezetője ellenzi az egyezséget, és azzal fenyegetőzik, hogy kilép a kormányból.