A lakosság már az államcsődre készül Oroszországban: a vevők ellepték az egyik moszkvai elektronikai üzletet is, miután kedden soha nem látott mértékben gyengült az orosz fizetőeszköz a dollárral szemben. Attól tartanak, hogy emiatt hamarosan még jobban drágulnak az importtermékek, például a tévék és a mobiltelefonok. Az egyik szupermarketben pedig a kávét és a teát vásárolták fel.
A félelmek jogosságát jelzi, hogy az Apple november végén már 20 százalékkal emelte árait az orosz piacon. Szerdán pedig azt is bejelentette, hogy leállítja termékeinek internetes értékesítését Oroszországban a válság miatt. Néhány moszkvai luxusüzlet pedig már ki sem nyitott szerdán: az extrém rubelgyengülés miatt ugyanis újra kell árazni a termékeket. Bár a pánik szerdán némileg mérséklődött, a rubel árfolyama továbbra is nagy kilengéseket mutat az euróval és a dollárral szemben egyaránt.
Az orosz kormányfő, Dmitrij Medvegyev az exportáló nagy cégek vezetőivel, valamint a jegybank elnökével tartott válságtanácskozást. A kormány valutakorlátozásokat egyelőre nem vezet be, viszont a jövőben jobban összehangolják majd a gazdasági lépéseket a jegybankkal, amely csak kedden mintegy kétmilliárd dollárt költött a rubel védelmére. Ezenkívül mindent megtesznek a bankrendszer zavartalan működése érdekében.
Medvegyev elismerte: a mostani helyzet a gazdaságnak és a lakosságnak egyaránt káros. „Azok a számok, amiket az elmúlt napokban láttunk, nem a valóságot tükrözik. Túlságosan elhagyták azt a zónát, amely normális az emberek és a gazdaság számára. És ebben az érzelmek is szerepet játszottak” – fogalmazott az orosz miniszterelnök.
Spekulációra gyanakszanak
Az orosz pénzügyminiszter spekulációra gyanakszik, szerinte a rubel árfolyama nem az orosz gazdaság állapotát tükrözi. A brutális rubelgyengülés egyrészt az olajár drasztikus gyengülésére, a fokozódó tőkekivonásra, illetve a Moszkvával szembeni nyugati szankciókra vezethető vissza. Ezt szigoríthatja tovább az Egyesült Államok. Az amerikai elnök a hét végéig aláírja a kongresszus által elfogadott törvényt, amely újabb gazdasági szankciókat vezet be Oroszország ellen: például az orosz hadiipari szektorra és a Gazprom energetikai nagyvállalatra is. „Ha én lennék Putyin elnök gazdasági tanácsadó testületének a vezetője, nagyon aggódnék. A gazdaságpolitikájuk nagyon nehéz helyzetben van” – szögezte le Jason Furman, az Obama-kormány gazdasági tanácsadóinak vezetője.
Szakértők szerint a gazdasági lépések nem lesznek elegendők a válság megoldásához, Moszkvának külpolitikáján is enyhíteni kell.